Dalie do ogrodu - sprawdź, na jakie grupy podzielono odmiany dalii
Dalie to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Ze względu na kształt kwiatów dalie podzielono na kilka grup. Poznaj charakterystykę i odmiany dalii w poszczególnych grupach.
Autor: GettyImages
Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych
Spis treści
Dalie ogrodowe (łac. Dahlia), zwane także georginiami, to niezwykle piękne i atrakcyjne kwiaty lata i jesieni. Ze względu na swoje wysokie walory ozdobne, dalie doczekały się ogromnej liczby odmian, różniących się między sobą pokrojem i wysokością roślin, a także kształtem i barwą kwiatów. Kwiaty dalii mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, małe, średnie i duże, spłaszczone lub kuliste. Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian tych wspaniałych kwiatów (z czego w Polsce występuje około 60), dlatego dalie musiały zostać podzielone na kilka grup, ułatwiających ich klasyfikację i identyfikację.
Trzy główne grupy dalii
Biorąc pod uwagę kształt i wygląd kwiatów dalie podzielono na trzy główne grupy:
- dalie pojedyncze,
- dalie półpełne,
- dalie pełne.
Ze względu na dużą różnorodność odmianową w każdej grupie wyodrębniono dodatkowe podgrupy, skupiające rośliny o podobnej budowie kwiatów.
Grupa dalii pojedynczych
Dalie pojedyncze – obejmują rośliny o kwiatach złożonych z jednego okółka płatków języczkowych i wypełnionych w środku drobnymi kwiatami rurkowymi. To z reguły rośliny dość niskie i krzaczaste. Nie mają tak dużych i atrakcyjnych kwiatów, jak pozostałe grupy, dlatego w ogrodach spotyka się je rzadziej. Przykładowe odmiany dalii pojedynczych: ‘Luiza’, ‘Northwest Cosmos’, ‘Yellow Hammer’, 'Mies'.
Grupa dalii półpełnych
Dalie półpełne – nieco częściej uprawiane. Wśród nich można znaleźć rośliny:
- o kwiatach podwójnych (peoniowych) – złożonych z dwóch lub trzech okółków płatków języczkowych, ale z widocznymi wewnątrz kwiatami rurkowymi (np. odmiana ‘Fascination’),
- anemonowych – u których środek koszyczka wypełniają wyrośnięte, dość duże płatki rurkowe (np. ‘Polka’, ‘Rosita’, ‘Toto’, ‘Comet’),
- kołnierzykowych – u których między dużymi płatkami języczkowymi i mniejszymi rurkowymi znajduje się dodatkowy okółek płatków średniej wielkości (np. ‘Hartenaas’).
Grupa dalii pełnych
Dalie pełne – to najliczniejsza i najchętniej uprawiana grupa dalii, charakteryzująca się niezwykle atrakcyjnymi kwiatami.
- Wśród nich najwięcej jest dalii dekoracyjnych o dużych kwiatach, w całości wypełnionych dachówkowo ułożonymi płatkami języczkowymi i niewidocznymi kwiatami rurkowatymi (np. ‘Arabian Night’, ‘Edinburgh’, ‘Hawaii’, ‘Duet’).
- Nie mniej atrakcyjne są dalie półkaktusowe i kaktusowe, których kwiaty mają wąskie i spiczaste płatki języczkowe o podwiniętych i zaostrzonych końcach (np. ‘Park Princess’, ‘Ognisty Ptak’, ‘Tahiti Sunrise’, ‘Gina Lombaert’) oraz dalie kuliste o niezbyt dużych, lekko spłaszczonych lub kulistych kwiatach, w całości wypełnionych łyżeczkowato wygiętymi płatkami języczkowymi (np. ‘Nivea’, 'Wootton Cupid') i dalie pomponowe, których kwiaty są podobne do dalii kulistych, ale nieco mniejsze i lekko spłaszczone, o bardziej zwiniętych płatkach języczkowych (np. ‘Kwiat jabłoni’, ‘White Aster’, ‘Bella’).
Odmiany nie pasujące do żadnej z wymienionych grup, zaliczane są do tzw. grupy dalii różnych lub pozostałych (np. dalie goździkowe, chryzantemowe).
Przeczytaj też:
- Dalie w donicach - jak uprawiać dalie na balkonie i tarasie?
- Kiedy sadzimy dalie do gruntu, a kiedy do donic? Sprawdź, jak uprawiać dalie w ogrodzie
- Wykopywanie dalii: kiedy i jak wykopywać karpy dalii?
Autor: GettyImages
Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych
Autor: Adriana Słowik
Częścią podziemną dalii są zebrane w karpę bulwy