Czy sansewieria kwitnie? Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła? Tak ją zmobilizujesz do kwitnienia

2024-03-29 11:20

Sansewieria to bardzo popularny kwiat doniczkowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sansewieria może kwitnąć, a jej kwiaty mają ciekawą formę i przyjemnie słodki zapach. Co zrobić, aby sansewieria zakwitła? Jak ją zmobilizować do kwitnienia? Warto podjąć wyzwanie, choć kwitnie rzadko i tylko raz w roku.

Sansewieria
Autor: GettyImages Czy wiesz, że sansewieria może kwitnąć?
#MuratorOgroduje: Sezon w ogrodzie – jak zaplanować czas na relaks w ogrodzie?

Spis treści

  1. Co lubi sansewieria?
  2. Jak kwitnie sansewieria?
  3. Kiedy sansewieria może zakwitnąć?
  4. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?
  5. Jakie gatunki sansewierii kwitną?
  6. Dlaczego warto mieć sansewierię w domu?

Co lubi sansewieria?

Sansewieria powszechnie uprawiana jest w naszych domach. Ale nie tylko. To kwiat, który zdobi również wnętrza publiczne. Sansewieria jest łatwa w uprawie - kwiat należy do jednych z najbardziej odpornych roślin doniczkowych. To sukulent, który w naturalnych warunkach jest wytrzymały na niedostatek wody, gromadzi ją bowiem w liściach. Sansewieria jest więc kwiatem dla zapominalskich i leniwych, bo w domowych warunkach bez podlewania wytrzyma nawet miesiąc.

Sansewieria nazywana jest także wężownicą, szablami, oślimi uszami czy językiem teściowej. Pochodzi z Afryki, południowej Azji i Półwyspu Arabskiego. Charakterystyczny jest wygląd jej liści – są one zwykle płaskie (albo owalne), zakończone spiczastym końcem, zielone, z poprzecznymi białymi paskami, czasami brzegi liści mają białą, kremową lub żółtą obwódkę. Sansewierie również kwitną, a nawet owocują.

Jak kwitnie sansewieria?

W warunkach domowych, w doniczce, sansewieria kwitnie bardzo rzadko. Jeśli już tak się stanie, zdarza się to w przypadku rośliny dojrzałej, co najmniej dwuletniej. Zakwita raz w roku, najczęściej późną wiosną lub latem, natomiast okres kwitnienia trwa około miesiąca. Kwiaty przypominają nieco hiacynty, ale są drobniejsze, delikatne, białe, o odcieniu zielonkawym lub kremowym. Są zebrane w proste lub rozgałęzione groniaste kwiatostany.

Łodyga, na której pojawiają się kwiatostany jest długa, może nawet dochodzić do 90 cm. Zwykle jednak wysokość łodygi sięga do 2/3 wysokości liści. Ciekawostką jest fakt, że jeśli już sansewieria zakwitnie, to kwiaty w pełni rozwijają się dopiero wieczorem i takie pozostają przez noc, wtedy wyglądają najbardziej efektownie. Wydzielają także słodki zapach i lepki sok, na łodygach kwiatu zaobserwować można niewielkie kropelki. W naturalnych warunkach roślina zapylana jest przez ćmy i stąd ta aktywność oraz wabienie owadów nocą.

Kiedy sansewieria może zakwitnąć?

Kwitnienie sansewierii w doniczce to duży sukces, ale możliwy do osiągnięcia. Należy tylko włożyć nieco pracy w pielęgnację i przygotować roślinie odpowiednie warunki. Część hodowców uważa, że kwitnienie odbywa się tylko wtedy, gdy roślina wystawiona będzie na stres i poczuje się zagrożona. Będzie wtedy kwitła, by utrzymać gatunek, bo po zapyleniu kwiatów w naturze pojawiają się owoce – jagody z nasionami.

Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?

Roślina w doniczce może zakwitnąć, gdy zadbamy o odpowiednie warunki. A są to:

  1. Stanowisko - kwiat powinien być ustawiony w miejscu, w którym ma dobry dostęp do rozproszonego światła słonecznego, najlepiej przez jak największą część dnia. Dzięki dużej ilości światła roślina wypuści pędy kwiatowe. 
  2. Podłoże. Roślina, która należy do sukulentów, nie lubi ciężkiego i nieprzepuszczalnego podłoża. Jeśli chcemy, by sansewieria zakwitła, to należy przygotować ziemię lekką, przepuszczalną, najlepiej taką przeznaczoną do kaktusów. Na spód doniczki dobrze jest wysypać warstwę drenażową, która uchroni kwiat od przelania.
  3. Nawożenie. Sansewierię możemy również nawozić, co pobudzi ją do kwitnienia. Sprawdzą się tu nawozy naturalne, jednym z polecanych przez hodowców jest odżywka ze skórek bananów. Zawiera ona przede wszystkim potas i fosfor. Przygotowanie nawozu jest bardzo proste, wystarczy pokroić skórki bananów, umieścić np. w słoiku i zalać ciepłą wodą. Taki napar zostawiamy na dwa dni i po tym czasie, po rozcieńczeniu z wodą można podlewać roślinę. Nawożenie zimą powinno być bardzo oszczędne, nie częściej niż raz na półtora miesiąca. Natomiast latem już podlewamy częściej, co drugie, trzecie podlewanie. Choć trzeba pilnować, by nie „przenawozić” kwiatka, bo sansewieria tego nie lubi. Przy nawożeniu powinniśmy unikać odzywek zawierających azot.
  4. Podlewanie. Sansewieria nie lubi intensywnego nawadniania, dlatego podlewamy ją wtedy, gdy poczujemy, że ziemia jest już wyschnięta. To kwiat, który lepiej znosi przesuszenie, niż przelanie, nie może stać w wodzie. Dlatego, by pobudzić roślinę do kwitnienia, można zimą znacznie ograniczyć podlewanie. To roślina, która przez miesiąc wytrzyma bez nawadniania, dlatego możemy pod koniec zimy w ogóle zrezygnować z podlewania, będzie to działało mobilizująco na roślinę i może wypuścić pędy kwiatowe. Wówczas znów podlewamy roślinę.
  5. Ciasna doniczka. Pobudzająco na kwitnienie sansewierii może wpłynąć „przyciasna” doniczka. Kwiat w małej przestrzeni po prostu nie będzie rozwijał systemu korzeniowego, bo nie będzie miał do tego warunków. Za to zwiększy energię na rozwój liści i wypuszczenie pędów kwiatowych.

Jakie gatunki sansewierii kwitną?

Nie wszystkie sansewierie kwitną, w naturze występuje ponad 70 różnych jej gatunków. W doniczkach zaś uprawiana jest najczęściej sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), która także ma kilka odmian. Ten gatunek należy do kwitnących, dlatego jeśli mamy ją w domu, możemy spróbować zmobilizować ją do wypuszczenia pędów kwiatowych.

Inne gatunki, które także pojawiają się w naszych domach, a które również mogą zakwitnąć, to:

  • sansewieria cylindryczna lub walcowata (Sansevieria cylindrica);
  • sansewieria trawiasta (Sansevieria bacularis);
  • Sansewieria parva
  • sansewieria smukła (Sansevieria gracilis);
  • sansewieria długokwiatowa (Sansevieria longflora).   

Dlaczego warto mieć sansewierię w domu?

Sansewieria ma wiele zalet. Nie tylko jest łatwa w domowej uprawie, ale także wpływa na poprawę powietrza we wnętrzach. Roślina znana jest z tego, że pochłania szkodliwe substancje: ksylen oraz trójchloroetylen. Kwiat w naszym domu działa więc jak naturalny oczyszczacz powietrza.

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski