Cytryniec chiński - pnącze ozdobne o jadalnych owocach. Uprawa cytryńca w ogrodzie

2015-06-23 13:37 Katarzyna Józefowicz

Cytryniec chiński to pnącze, które ma zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza oraz konsumpcyjna. Warto poznać tę wartościową roślinę i posadzić ja w ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać cytryniec chiński w ogrodzie. Uprawa cytryńca chińskiego.

Cytryniec chiński to pnącze, które nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, ale jego wyjątkowe walory ozdobne i właściwości lecznicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie miłośników roślin. Warto posadzić to pnącze w ogrodzie, gdyż nie tylko stanie się jego ozdobą, ale także dostarczy wartościowych owoców.

Cytryniec chiński - opis rośliny

Cytryniec chiński to dekoracyjne pnącze o długich, wiotkich pędach (dorastających do 5-15 m) i dużych (około 10 cm długości), błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach, zebranych w niewielkie okółki. Blaszka liściowa jest lekko zaostrzona na końcu i delikatnie piłkowana na brzegach, po roztarciu wydziela przyjemny aromat. Jesienią (we wrześniu) liście cytryńca przebarwiają się na żółty kolor, a następnie niemal wszystkie na raz opadają.
Cytryniec chiński zakwita wiosną (w maju i czerwcu). Jego niewielkie, przyjemnie pachnące, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane są w małe kępki w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w groniaste owocostany, złożone z okrągłych, krwistoczerwonych jagód. Owoce dojrzewają we wrześniu i są nie tylko wspaniałą ozdobą rośliny, ale również wartościowym surowcem leczniczym. Nadają się do suszenia oraz przygotowywania dżemów i soków.

>>Przeczytaj też: Dereń jadalny – zastosowanie lecznicze i kulinarne owoców derenia jadalnego

Cytryniec chiński - uprawa

Trzeba pamiętać, że cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci.
Cytryniec chiński godny jest uwagi nie tylko ze względu na walory ozdobne, smakowe i lecznicze, ale także z powodu niekłopotliwej uprawy. W naszym klimacie jest całkowicie odporny na niską temperaturę i nie wymaga zimowego okrycia. Nie znosi natomiast przesuszania, dlatego podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz stosunkowo żyznej, dobrze uprawionej i wilgotnej gleby.
Cytryńca chińskiego najlepiej rozmnażać wegetatywnie: za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny pozyskane z nasion kwitną i owocują dopiero po 5-7 latach. Pnącze znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach lub niewielkich, ażurowych ogrodzeniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE