Spis treści
- Jak wygląda cytryniec chiński?
- Kiedy kwitnie i owocuje cytryniec chiński?
- Cytryniec chiński uprawa
- Rozmnażanie cytryńca chińskiego
- Gdzie posadzić cytryniec chiński w ogrodzie?
- Owoce cytryńca - co zawierają?
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze, które nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, ale jego wyjątkowe walory ozdobne i właściwości lecznicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie miłośników roślin. Warto posadzić to pnącze w ogrodzie, gdyż nie tylko stanie się jego ozdobą, ale także dostarczy wartościowych owoców.
Jak wygląda cytryniec chiński?
Cytryniec chiński to dekoracyjne pnącze o długich, wiotkich pędach (dorastających do 5-15 m) i dużych (około 10 cm długości), błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach, zebranych w niewielkie okółki. Blaszka liściowa jest lekko zaostrzona na końcu i delikatnie piłkowana na brzegach, po roztarciu wydziela przyjemny aromat. Jesienią (we wrześniu) liście cytryńca przebarwiają się na żółty kolor, a następnie niemal wszystkie na raz opadają.
Kiedy kwitnie i owocuje cytryniec chiński?
Cytryniec chiński zakwita wiosną (w maju i czerwcu). Jego niewielkie, przyjemnie pachnące, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane są w małe kępki w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w groniaste owocostany, złożone z okrągłych, krwistoczerwonych jagód. Owoce dojrzewają we wrześniu i są nie tylko wspaniałą ozdobą rośliny, ale również wartościowym surowcem leczniczym. Nadają się do suszenia oraz przygotowywania dżemów i soków.
Cytryniec chiński uprawa
Trzeba pamiętać, że cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci.
Cytryniec chiński godny jest uwagi nie tylko ze względu na walory ozdobne, smakowe i lecznicze, ale także z powodu niekłopotliwej uprawy. W naszym klimacie jest całkowicie odporny na niską temperaturę i nie wymaga zimowego okrycia. Nie znosi natomiast przesuszania, dlatego podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz stosunkowo żyznej, dobrze uprawionej i wilgotnej gleby.
Rozmnażanie cytryńca chińskiego
Cytryńca chińskiego najlepiej rozmnażać wegetatywnie: za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny pozyskane z nasion kwitną i owocują dopiero po 5-7 latach.
Gdzie posadzić cytryniec chiński w ogrodzie?
Pnącze znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach lub niewielkich, ażurowych ogrodzeniach.
Przeczytaj też: Najzdrowsze owoce - warto je mieć w swoim ogrodzie! 5 najzdrowszych owoców na świecie
Zobacz w galerii zdjęć najzdrowsze owoce na świecie
Owoce cytryńca - co zawierają?
Owoce cytryńca faktycznie są jadalne, a przy tym bardzo zdrowe. W krajach Dalekiego Wschodu, skąd pochodzi, jest uprawiany na plantacjach i bardzo ceniony jako roślina lecznicza, szczególnie w tradycyjnej chińskiej medycynie. Cytryniec chiński zaczyna owocować w piątym-szóstym roku po posadzeniu. Czerwone owoce zebrane w zwisające grona długości do 10 cm dojrzewają we wrześniu. Są bardzo kwaśne. Zawierają dużo witaminy E i C, łatwo przyswajalne mikroelementy, liczne kwasy organiczne, a także schizandrynę – substancję wzmacniającą siły witalne organizmu (przyspiesza regenerację przy wyczerpaniu fizycznym i umysłowym) oraz poprawiającą wzrok (zwiększa ostrość widzenia w ciemności). Korzystnie działają na system nerwowy, a także pracę układu trawiennego i oddechowego. Można je jeść na surowo, a po wysuszeniu dodawać do herbaty. Nadają się także na sok i nalewkę. Lecznicze właściwości mają również liście cytryńca.
Przeczytaj też: Najzdrowsze owoce - warto je mieć w swoim ogrodzie! 5 najzdrowszych owoców na świecie
Zobacz w galerii zdjęć najzdrowsze owoce na świecie
