Cytryniec chiński - ozdobne pnącze, które rodzi super zdrowe owoce! Jak uprawiać cytryniec w ogrodzie?

2024-08-09 8:55

Cytryniec chiński to pnącze, które ma zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza oraz konsumpcyjna. Warto poznać tę wartościową roślinę i posadzić ją w ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać cytryniec chiński w ogrodzie.

Spis treści

  1. Cytryniec chiński - jak wygląda?
  2. Kiedy kwitnie i owocuje cytryniec chiński?
  3. Cytryniec chiński uprawa
  4. Rozmnażanie cytryńca chińskiego
  5. Gdzie posadzić cytryniec chiński w ogrodzie?

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze, które nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, ale jego wyjątkowe walory ozdobne i właściwości lecznicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie miłośników roślin. Warto posadzić to pnącze w ogrodzie, gdyż nie tylko stanie się jego ozdobą, ale także dostarczy wartościowych owoców.

Cytryniec chiński - jak wygląda?

Cytryniec chiński to dekoracyjne pnącze o długich, wiotkich pędach (dorastających do 5-15 m) i dużych (około 10 cm długości), błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach, zebranych w niewielkie okółki. Blaszka liściowa jest lekko zaostrzona na końcu i delikatnie piłkowana na brzegach, po roztarciu wydziela przyjemny aromat. Jesienią (we wrześniu) liście cytryńca przebarwiają się na żółty kolor, a następnie niemal wszystkie na raz opadają.

Kiedy kwitnie i owocuje cytryniec chiński?

Cytryniec chiński zakwita wiosną (w maju i czerwcu). Jego niewielkie, przyjemnie pachnące, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane są w małe kępki w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w groniaste owocostany, złożone z okrągłych, krwistoczerwonych jagód. Owoce dojrzewają we wrześniu i są nie tylko wspaniałą ozdobą rośliny, ale również wartościowym surowcem leczniczym. Nadają się do suszenia oraz przygotowywania dżemów i soków.

Cytryniec chiński uprawa

Trzeba pamiętać, że cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci.

Cytryniec chiński godny jest uwagi nie tylko ze względu na walory ozdobne, smakowe i lecznicze, ale także z powodu niekłopotliwej uprawy. W naszym klimacie jest całkowicie odporny na niską temperaturę i nie wymaga zimowego okrycia. Nie znosi natomiast przesuszania, dlatego podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz stosunkowo żyznej, dobrze uprawionej i wilgotnej gleby.

Rozmnażanie cytryńca chińskiego

Cytryńca chińskiego najlepiej rozmnażać wegetatywnie: za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny pozyskane z nasion kwitną i owocują dopiero po 5-7 latach.

Gdzie posadzić cytryniec chiński w ogrodzie?

Pnącze znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach lub niewielkich, ażurowych ogrodzeniach.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają