Cykoria podróżnik - właściwości lecznicze i zastosowanie cykorii

2016-03-08 11:02 Monika Majewska

Cykoria podróżnik to jedna z najpopularniejszych dziko rosnących roślin leczniczych. Jest stosowania w ziołolecznictwie od setek lat. Poznaj właściwości i zastosowanie ziela i korzenia cykorii podróżnik.

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) to roślina lecznicza, która rośnie w Europie, w środkowej Azji i północnej Afryce. W Polsce można ją spotkać w całym kraju - na nieużytkach, przydrożach, miedzach i pastwiskach. Cykoria podróżnik jest stosowania w ziołolecznictwie od dawna - wykazuje właściwości żółciopędne, żołądkowe, moczopędne.

Cykoria podróżnik – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej wykorzystuje się właściwości lecznicze ziela cykorii podróżnik (Herba Cichorii), które zbiera się w kwietniu, i długie, wrzecionowate korzenie korzeni cykorii (Radix Cichorii), które zbiera się w październiku. Surowce suszy się w temperaturze do 40 st. C, jednak korzenie należy wcześniej rozdrobnić.

>>Przeczytaj też: Zbiór ziół: jakie zioła zbiera się jesienią

Cykoria podróżnik - właściwości lecznicze i zastosowanie 

Cykoria podróżnik poprawia trawienie i reguluje pracę jelit, gdyż zawarta w niej inulina (wielocukier) stwarza korzystne środowisko do rozwoju pożytecznych bakterii, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit. W związku z tym cykoria jest polecana w dolegliwościach, takich jak:

  • wzdęcia,
  • odbijanie się,
  • brak apetytu,
  • złe trawienie,
  • wiatry.

Poza tym cykoria podróżnik wykazuje działanie moczopędne, dlatego w ziołolecznictwie stosuje się ją przy zaburzeniach funkcji nerek. Jednak działanie to jest słabe, dlatego cykorię należy połączyć z innymi ziołami moczopędnymi.

Poza tym cykoria podróżnik wpływa na tworzenie się czerwonych krwinek. Cykoria - dzięki zawartości betakarotenu - poprawia koloryt skóry, a także odmładza ją. Osoby zmagające się z  kamicą żółciową powinny stosować cykorię tylko po konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że rzadkich przypadkach cykoria podróżnik może spowodować reakcje skórne o podłożu alergicznym.

cykoria-podroznik
Autor: www.thinkstockphotos.com Cykoria podróżnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE