Ciekawe krzewy i drzewa do ogrodu - poznaj te o ozdobnych pędach i korze

2024-09-06 12:04

Rośliny o ozdobnych pędach i korze warto uprawiać w ogrodzie, gdyż uzupełniają kompozycję złożoną w dużej mierze z "tradycyjnych" gatunków. W dodatku zdobią poszczególne fragmenty zielonego zakątka (np. rabaty) poza sezonem, gdy wiele roślin (poza iglakami i gatunkami zimozielonymi) traci swoje walory estetyczne. Co warto posadzić w ogrodzie?

Spis treści

  1. Krzewy ozdobne z pędów i kory
  2. Dereń biały 'Elegantissima'
  3. Dereń biały 'Spaethii'
  4. Złotlin japoński
  5. Drzewa ozdobne z pędów i kory
  6. Klon strzępiastokory
  7. Platan klonolistny
  8. Brzozy - drzewa o ozdobnej korze
  9. Brzoza pożyteczna var. jacquemontii
  10. Rośliny o poskręcanych pędach

Rośliny ozdobne z pędów i kory traktuje się w ogrodzie marginalnie. W sezonie bowiem stanowią jedynie (a może aż) dodatek do gatunków ozdobnych z liści, kwiatów oraz owoców. Ale rośliny o ozdobnych pędach i korze pełnia ważne zadanie w okresie późnojesiennym, zimowym oraz przedwiosennym – nadają ogrodowi charakteru i uroku. W dodatku niektóre gatunki roślin mają na tyle barwne pędy, że od razu zwracają uwagę wśród bieli śniegu i lodu oraz „szarości” roślin (oczywiście wyłączając iglaki i liściaste rośliny zimozielone).

Dlatego warto wprowadzić do ogrodu jeden, a nawet kilka okazów o ozdobnych pędach lub korze (w zależności od użytkowanej powierzchni). Wiele gatunków roślin przedstawionych w zestawieniu cieszy się dużą popularnością, inne dopiero czekają na szersze rozpowszechnienie.

Krzewy ozdobne z pędów i kory

Derenie - zdobią ogród szczególnie w okresie zimowym - wtedy dobrze widoczne są ich kolorowe pędy, które mogą mieć barwę:

  • czerwoną, np. dereń biały 'Sibirica' i 'Elegantissima',
  • żółtą, np. dereń rozłogowy 'Flaviramea'),
  • żółto-pomarańczową, np. dereń świdwa 'Midwinter Fire'.

Można wykorzystać je do dekoracji rabat lub stworzenia niskiego żywopłotu.

Dereń biały 'Elegantissima'

Jest rozłożystym, mało wymagającym krzewem – toleruje gleby lekko alkaliczne i okresowe zalewanie. Jego atut to efektowne żywo czerwone pędy, które ukazują się wyraźnie dopiero po opadnięciu liści – wtedy roślina staje się ważnym elementem kompozycji zimowych. Ponieważ jednak czystą barwę mają jedynie pędy młode, co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, czyli nie tylko jak co roku wczesną wiosną wyciąć jeden–dwa najstarsze pędy tuż przy podłożu, ale też wszystkie pozostałe silnie skrócić, by wytworzyły wiele nowych. Zielone, biało obrzeżone liście tej odmiany powodują, że krzew w okresie wegetacyjnym sprawia wrażenie srebrzystego i doskonale sprawdza się w kompozycjach z innymi roślinami.

Dereń biały 'Spaethii'

Odmiana ta jest mało wymagającym krzewem – preferuje gleby wilgotne, ale dobrze znosi suszę. Jego atutem są efektowne żywo czerwone pędy ukazujące się wyraźnie dopiero po opadnięciu liści – wtedy roślina staje się ważnym elementem kompozycji zimowych. Ponieważ jednak czystą barwę mają wyłącznie pędy młode, co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające, czyli nie tylko jak co roku wczesną wiosną wyciąć jeden–dwa najstarsze pędy tuż przy podłożu, ale też wszystkie pozostałe silnie skrócić, by wytworzyły wiele nowych. Zielone, żółto obrzeżone liście tej odmiany powodują, że krzew w okresie wegetacyjnym w kompozycjach kolorystycznym z innymi roślinami jest cennym złocistym elementem

Złotlin japoński

Złotlin japoński to krzew jest najbardziej dekoracyjny w maju i czerwcu, gdy obficie wytwarza pomponowate kwiatostany o żółtej barwie. Jego pędy są jasnozielone. To ozdoba krzewu w okresie, gdy już opadną liście. Złotlin dodaje ogrodowi kolorytu przez cały rok. Osiąga do 2 m wysokości. Krzew równie dobrze można traktować jako roślina soliterowa, jak i wykorzystywać na żywopłoty.

Drzewa ozdobne z pędów i kory

Rośliny o ozdobnych pędach i korze znajdziemy także wśród gatunków drzewiastych. Przykładami mogą być: klon strzępiastokory, platan klonolistny czy brzozy.

Klon strzępiastokory

Drzewo dorasta do około 12 m wysokości. Klon strzępiastokory wytwarza czerwono-cynamonową korę strzępiącą się grubymi płatami. Potrzebuje przestrzeni – najlepiej uprawiać go jako soliter w ogrodzie.

Platan klonolistny

Platan klonolistny to okazałe drzewo osiągające nawet 30 m wysokości. Ma rozłożystą koronę. Ozdobą są klapowate liście oraz kora łuszcząca się płatami i mająca różne odcienie (przypominające barwy wojskowe). Ze względu na rozmiary platan nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów i parków.

Brzozy - drzewa o ozdobnej korze

Brzozy to drzewa ozdobne zarówno z drobnych jasnozielonych liści, jak i charakterystycznej, łatwo rozpoznawalnej kory. Poszczególne gatunki mogą znacznie różnić się jej wybarwieniem. Poza powszechnie spotykaną (i przy tym chętnie uprawianą w ogrodach) brzozą brodawkowatą, warto zwrócić uwagę także na:

  • brzozę papierową (o prawie jednolicie białej korze),
  • brzozę Medwediewa 'Gold Bark' o korze złotej,
  • brzozę Ermana, którą cechuję nie tylko biało-zielono-brązowa kora, ale także wielopniowość,
  • brzozę pożyteczną 'Doorenbos' wytwarzającą śnieżnobiałą korę.

Brzoza pożyteczna var. jacquemontii

Drzewo, którego znakiem rozpoznawczym jest połyskująca śnieżnobiała kora. Pochodzi z południowo-zachodnich Chin i Nepalu. Tworzy delikatną, rozgałęzioną koronę. Jasnozielone sercowate liście jesienią przebarwiają się na żółto. Ozdobą są także męskie kwiaty zebrane w długie żółte kotki. Rozwijają się wiosną. Dobrze rośnie w całym kraju. Charakteryzują się piękną białą korą.

Rośliny o poskręcanych pędach

Oprócz wspomnianej grupy roślin ozdobnych z pędów i kory warto zwrócić uwagę na także na gatunki o nietypowym pokroju i fantazyjnie rozwijających się pędach. Czasem posiadają oba atuty – barwę i oryginalny kształt. Do najbardziej „pokręconych” drzew i krzewów należą:

  • leszczyna pospolita 'Contorta',
  • wierzba mandżurska (żółto-zielone pędy),
  • wierzba 'Eryrhroflexuosa' (pomarańczowo-czerwone pędy),
  • robinia akacjowa 'Tortuosa' - to niewielkie kuliste drzewo osiągające do 4 m średnicy zazwyczaj bywa szczepione na pniu. Właśnie wysokość podkładki decyduje o pokroju całej rośliny. Liście ma złożone z kilku-kilkunastu listków, natomiast pędy i gałęzie pozbawione są cierni. Nie kwitnie jest drzewem mało wymagającym, odpornym na suszę. Na glebach zbyt wilgotnych robinia akacjowa jest mniej odporna na mróz.

Nie przegap:

10 niezwykłych roślin, które warto mieć w ogrodzie. Każda z nich zachwyca!

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.