Budleja Dawida ślicznie kwitnie i wabi motyle! Sprawdź, jak uprawiać budleję w ogrodzie

2024-07-05 12:37

Budleja Dawida (Buddleja davidii) to okazały krzew ozdobny o dekoracyjnych kwiatostanach, który warto posadzić w ogrodzie, by cieszyć się odwiedzinami motyli. Podpowiadamy jak uprawiać budleję w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wygląda budleja Dawida?
  2. Kwiaty budlei
  3. Galeria zdjęć budlei Dawida
  4. Jak uprawiać budleję Dawida?
  5. Budleja Dawida - okrywanie przed zimą
  6. Jak i kiedy ciąć budleje Dawida?

Jak wygląda budleja Dawida?

Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to szybko rosnący krzew ozdobny, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja ma rozłożysty pokrój, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście budlei są jajowato-lancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. Budleja znana jest też pod nazwą motyli krzew, bowiem jej kwiaty przywabiają motyle.

Kwiaty budlei

Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października. Pachnące kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe „oczko” w środku kwiatu. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć budlei Dawida

Jak uprawiać budleję Dawida?

Budleja Dawida dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy budleja Dawida wymaga podlewania.

Stanowisko dla budlei powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna. W czasie wegetacji krzew należy 2–3-krotnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi.

Budleja Dawida - okrywanie przed zimą

Przed zimą budleję należy okryć, najlepiej usypując u podstawy krzewu kopczyk z ziemi, kory, trocin lub liści.

Przeczytaj: Jak i kiedy okrywać budleję Dawida na zimę?

Jak i kiedy ciąć budleje Dawida?

Kwiaty budlei tworzą się w drugiej połowie lata tylko na pędach najmłodszych, które wyrosły w tym sezonie. Im więcej będzie tych pędów, tym obficiej krzew zakwitnie. A właśnie coroczne cięcie powoduje wyrastanie licznych, nowych i silnych pędów.

Nawet jeśli zimą budleja nie przemarzła, w drugiej połowie marca warto skrócić wszystkie ubiegłoroczne pędy, pozostawiając jedynie ich 5-10-centymetrowe fragmenty. Pędy, które przemarzły, należy wyciąć aż do zdrowego drewna, jeśli jest to konieczne – nawet tuż przy ziemi.

Więcej o cięciu budlej przeczytaj w artykule: Kiedy i jak ciąć budleję Dawida?

budleja
Autor: Magdalena Michalak Budleja Dawida to efektowny krzew ozdobny
5 roślin fioletowych do ogrodu

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska