Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu

2017-12-15 10:43 Anna Skórkowska

Zimozielone pnącza znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu żywopłotów, które nawet zimą pozostają zielone i skutecznie odgradzają ogród. Jedną z roślin pnących idealnych na zimozielone żywopłoty jest bluszcz pospolity. Pnącza - rośliny na żywopłoty.

Jeżeli chcemy osłonić naszą posesję i ogród szczelnym ogrodzeniem, możemy – zamiast stawiać mur – zdecydować się na ogrodzenie z siatki metalowej rozpiętej między słupkami i porośniętą bluszczem pospolitym.

Bluszcz pospolity to pnącze, które dość dobrze znosi niską temperaturę panująca zimą w naszym kraju, a nawet jeśli zdarzy się, że w srogą zimę przemarznie – wiosną łatwo odbije.

Bluszcz pospolity doskonale czuje się w cieniu i półcieniu, na glebie przeciętnie żyznej i umiarkowanie wilgotnej, ale nie kwaśnej. Jego giętkie pędy można przepleść przez oczka siatki, a gdy nadmiernie się rozrosną – odpowiednio przyciąć.

Bluszcz - pnącze na żywopłot

Sztywne ciemne liście bluszczy pospolitego są zimozielone. sprawia to, że żywopłot z bluszczu pospolitego tworzy szczelną osłonę przez cały rok. Takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjny mur, a przy tym bardzo efektowne. Roślinne panele doskonale komponują się z elementami kamiennymi, drewnianymi i betonowymi.
Bluszcz pospolity sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (do listopada, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza i prognozy nie przewidują mrozów). Po posadzeniu warto przyciąć bluszcz tak, by pozostały pędy długości 15-20 cm. Zabieg ten przeprowadzamy zawsze wiosną – jeżeli sadzimy jesienią, to w kolejnym sezonie, a jeśli wiosną – natychmiast.

Zobacz film: Żywopłot w ogrodzie

Bluszcz na drzewie
Autor: Getty Images Bluszcz wpinający się po pniu drzewa to dodatkowa dekoracja ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE