BAZYLIA – właściwości bazylii. Bazylia jako przyprawa

2013-06-03 13:03 Opracowanie: redakcja serwisu

Bazylia to roślina przyprawowa, którą można uprawiać w ogrodzie albo w domu w doniczce. Jakie właściwości ma bazylia? Do jakich potraw stosować bazylię?

Bazylia – roślina przyprawowa

Bazylia jest ceniona głównie za swój niepowtarzalny smak i aromat, bez którego nie może obyć się większość dań kuchni włoskiej. Jest głównym składnikiem włoskiego sosu pesto. Świeże liście bazylii można dodatkowo stosować do dekoracji potraw lub jako przyprawę, nadającą potrawom silny, miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Jako przyprawę stosuje się liście bazylii, zbierane podczas całego sezonu (najlepsze są te pozyskiwane z młodych roślin). Można je uszczykiwać lub wycinać za pomocą ostrego noża. Po zbiorze liści, na roślinie powinno pozostać ich jeszcze kilka, w przeciwnym wypadku roślina nie przeżyje. Najlepiej uszczykiwać liście bazylii z wierzchołków pędów, wówczas pozwoli to na jeszcze silniejsze rozkrzewienie rośliny. Liście bazylii mogą być używane zarówno świeże, jak i suszone, czy mrożone. Bazylia to doskonałym dodatek do zup, potraw z ryb, omletów, sałatek, potraw z makaronu czy pizzy. Liście bazylii są niezastąpionym dodatkiem do wszelkich potraw z pomidorów. Jeśli bazylia jest używana do potraw gotowanych, dodajemy ją na samym końcu, najlepiej tuż przed podaniem, bowiem podczas dłuższego gotowania traci ona swój aromat i smak.

Bazylia właściwości – surowiec zielarski

Ulistnione i kwitnące pędy bazylii (w formie suszu) są wykorzystywane również jako surowiec zielarski (ziele bazylii). Bazylia właściwości: bazylia zawiera m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i saponiny, sole mineralne i witaminy, które mają działanie przeciwskurczowe, poprawiające trawienie, poprzez pobudzenie wydzielania soku żołądkowego, przeciwzapalne i antybakteryjne. Uważa się również, że bazylia działa lekko uspokajająco, przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił. Dodatkowo olejek bazyliowy jest stosowany do aromatyzowania kosmetyków i mieszanek zapachowych.

Zobacz film: Uprawa bazylii w ogrodzie

Bazylia w ogrodzie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE