Ambrowiec amerykański – efektowne drzewo, które przyciąga wzrok jesienią
Ambrowiec amerykański to jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Jego blaszki liściowe są głęboko powcinane, dłoniasto-klapowane, robią szczególne wrażenie jesienią, gdy przebarwiają się na kolor pomarańczowy, szkarłatny i fioletowoczerwony. Ambrowiec może być z powodzeniem uprawiany w polskim klimacie. Dowiedz się o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu ambrowca amerykańskiego.
Spis treści
- Ambrowiec amerykański - drzewo o ozdobnych liściach
- Jak wygląda ambrowiec amerykański?
- Jak szybko rośnie ambrowiec? Do jakiej wysokości?
- Popularne odmiany ambrowca amerykańskiego
- Uprawa ambrowca amerykańskiego - wymagania
- Jak dbać o ambrowca amerykańskiego?
- Zastosowanie ambrowca amerykańskiego w ogrodzie
Ambrowiec amerykański - drzewo o ozdobnych liściach
Ambrowiec amerykański (łac. Liquidambar styraciflua), znany także jako ambrowiec balsamiczny oraz styrakowiec amerykański, to jedno z najpiękniejszych drzew o ozdobnych liściach.
Sadząc grupę ambrowców amerykańskich w ogrodzie, jesienią można spodziewać się widoków niczym z kanadyjskich pocztówek. Liście przebarwiają się w intensywnych i wyrazistych barwach, pod tym względem drzewo jest efektowniejsze od większości gatunków krajowych.
Jak wygląda ambrowiec amerykański?
ambrowiec amerykański dorasta w naturze do 45 m wysokości. Początkowo ambrowiec ma stożkowatą koronę, potem owalną.
Dłoniasto-klapowane liście ambrowca osiągają do 20 cm długości. Jesienią nie tylko atrakcyjnie przebarwiają się, ale w dodatku długo utrzymują na pędach (nawet do połowy listopada).
Ambrowiec jest drzewem kwitnącym. Kwitnie zwykle w połowie kwietnia. Kwiaty są drobne w kolorze żółto-zielonym. Nie są one zbyt widoczne, są niepozorne – bez wartości dekoracyjnej dla ogrodu. Ozdobne za to są owocostany. Kora jest ciemnoszara, głęboko bruzdowana, na pędach często występują korkowe narośla.
Jak szybko rośnie ambrowiec? Do jakiej wysokości?
Ambrowiec rośnie dość szybko. W Polsce ambrowiec amerykański osiąga średnie rozmiary, zwykle 15-25 m wysokości (w ojczyźnie pochodzenia jest dwukrotnie wyższy) przy 6-8 m szerokości.
Popularne odmiany ambrowca amerykańskiego
- 'Silver King' – drzewo ma wąską koronę i dorasta do 12 m szerokości, cechą charakterystyczną jest białe obrzeżenie liści
- 'Slender Silhouette' – odmiana bardzo wąska, osiągająca 1 m szerokości i 10-12 m wysokości
- 'Pendula' – odmiana o płaczącym pokroju, osiąga 6 m wysokości (i podobną szerokość)
- 'Shocks Gold' – odmiana wytwarza atrakcyjne liście: zielone z szerokimi obrzeżami o złotej barwie, osiąga ok. 6 m wysokości
- 'Lane Roberts' – wytwarza owalną koronę, osiąga do 15 m wysokości i do 10 m szerokości.
Zobacz galerię zdjęć: Jesienne liście w ogrodzie
Autor: GettyImages
Do pełnego, atrakcyjnego wybarwienia liści, dąb czerwony potrzebuje stanowisk w pełni słonecznych
Uprawa ambrowca amerykańskiego - wymagania
Ambrowiec amerykański powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. W miejscach dobrze oświetlonych bardziej atrakcyjnie przebarwia się. Lepiej unikać stanowisk otwartych i wystawy wschodniej. Młode egzemplarze nie są w pełni mrozoodporne, starsze dobrze radzą sobie w naszym klimacie.
W kraju pochodzenia to drzewo stanowisk podmokłych. W Polsce można go uprawiać na glebach wilgotnych, ale takie stanowiska negatywnie wpływają na mrozoodporność. Optymalne są gleby średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
Poznaj też inne piękne drzewo: tulipanowiec amerykański
Jak dbać o ambrowca amerykańskiego?
Ambrowiec wiec amerykański jest bardzo łatwy w uprawie, Ważne jest przetrwanie zimy przez kilka pierwszych lat. Dlatego przed nadejściem mrozów drzewka trzeba osłaniać usypując przy pniu grubą warstwę ściółki i okrywając nadziemną cześć materiałem przepuszczającym powietrze (agrowłóknina, słoma, worki jutowe). Można również kopczykować podstawy pni.
Młode drzewka ambrowca po posadzeniu powinno się palikować. Młode okazy wymagają podlewania w czasie suszy, starsze dobrze znoszą okresowy niedobór wody. Nawożenie jest rzadko konieczne, dotyczy głównie ambrowców uprawianych na mało urodzajnych glebach (lepiej tego unikać). Korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie podłoża, osłabiające wzrost chwastów i ograniczające wyparowywanie wody z gleby.
Drzewo może wytwarzać odrosty korzeniowe – trzeba je regularnie usuwać. Przemarznięte egzemplarze wytwarzają ich więcej. Trzeba także dbać o utrzymanie właściwego pH gleby, przy nadmiernie wysokim odczynie często pojawia się niedobór składników pokarmowych, objawiający się m.in. chlorozą liści.
Zastosowanie ambrowca amerykańskiego w ogrodzie
Ambrowiec amerykański najczęściej jest sadzony jako soliter (w wyeksponowanej części ogrodu) lub w niewielkich grupach. Nie należy przesadzać z zagęszczeniem, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni. Można wykorzystać go do stworzenia atrakcyjnego, wysokiego szpaleru. Nadaje się do zakładania kolorystycznych kompozycji drzewiasto-krzewiastych. Pasuje do ogrodów różnego typu. Warto go sadzić w parkach oraz zieleni miejskiej. Jest jedną z najpiękniejszych roślinnych dekoracji jesiennych.
W Ameryce Północnej drewno ambrowca wykorzystuje się w stolarstwie, a żywica (tzw. styraks amerykański) służy do produkcji gum (angielska nazwa gatunku to Sweet Gum) oraz kosmetyków. Dawniej była składnikiem leków (ma m.in. działanie wykrztuśne i bakteriobójcze). Drzewo dożywa 300 lat.