Zwiędnięty świerk serbski [Porada eksperta]

2013-06-24 12:46

Dzień dobry. Mam problem ze świerkiem serbskim posadzonym ubiegłej jesieni. Wiosną dostał nowych odrostów, które zaczęły jakby więdnąć. Jednego dnia przewisały, drugiego dnia podnosiły się. Teraz od kilku dni wygląda bardzo marnie, od środka zaczyna też zmieniać kolor na brunatny (ale tylko w niewielu miejscach). Dodam, że glaba jest bardzo zbita, gliniasta. Kopiąc dołek oczywiście dałam dobrej ziemi i torfu na dno. Poza tym około 2 tygodnie temu przeszła fala ulew, a że na działce mam wysoki poziom wód gruntowych, przez kilka dni świerk stał w wodzie. Czy to mu mogło zaszkodzić? Teraz jest już sucho i nawet obkopałam go, dosypując piasku i ziemi ogrodowej (kupnej).

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przewisanie drobnych gałązek świerka serbskiego jest cechą tego gatunku. Co do brunatnienia świerka - na pewno zalanie korzeni jest dla drzewa szkodliwe – dusi się i zaczyna marnieć. Osuszenie podłoża powinno mu pomóc. Warto zastosować szczepionkę mikoryzową z żywej grzybni (jest skuteczniejsza od suchych preparatów), która spowoduje wzmocnienie drzewa a to z kolei sprawi, że będzie odporniejsze na choroby i ataki szkodników.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.