Żółte opadające liście storczyka [Porada eksperta]

2013-10-14 11:48

Witam, niedawno dostałam na urodziny pięknego storczyka Phalaenopsis. Niestety już po 3 dniach opadły mu trzy liście, które najpierw od nasady zaczęły żółknąć. Teraz zauważyłam, że jeden z liści od spodu jest brązowy - nie wiem co się z nim dzieje. Proszę o pomoc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyk albo jest zasuszony, albo zalany, i pewnie stoi w osłonce. Proszę sprawdzić stan korzeni - obejrzeć, jakiego są koloru. Doniczka prawdopodobnie jest przezroczysta i kolor korzeni powinien być widoczny. Jeżeli są srebrzystoszare, to pewnie roślina została zasuszona; jeżeli zielone, to najpewniej jest zalana i korzenie wewnatrz mogą być zgniłe. To może prowadzić do wtórnej bakteriozy i stąd brązowienie liści.
Jeżeli jest zasuszony, to proszę wstawić całą doniczkę do miski z wodą (po brzegi doniczki) na 30-40 minut. Jeżeli jest zalany, to proszę wyjąć roślinę z doniczki (nawet jeżeli kwitnie, jeżeli chce Pani uratować roślinę, a nie kwiaty) i wyciąć wszystkie zgniłe korzenie zdezynfekowanym narzędziem. Jeżeli zostaną jakieś zdrowe korzenie (jędrne!) to po osuszeniu bryły korzeniowej przez przynajmniej jeden dzień bez podłoża (najlepiej na zwykłej gazecie, bo dobrze wchłania wodę) można roślinę posadzić ponownie do wymytej doniczki, do tego samego, ale przesuszonego podłoża.
Phalaenopsis podlewa się, gdy korzenie zrobią się srebrzystoszare, dopóki są zielone nie potrzebują wody. Jeżeli ma być osłonka, to musi być znacznie większa od doniczki, tak aby powietrze miało dostęp do korzeni także od spodu.
Więcej o prawidłowej uprawie tego rodzaju proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.