Żółte liście monstery? Oto najskuteczniejsze porady pielęgnacyjne!

2024-10-11 9:21

Twoja monstera ma żółte liście, a Ty obawiasz się, że dopadła ją jakaś choroba? Żółknienie liści wcale nie musi jej oznaczać! Choć monstery to z reguły odporne rośliny, nie zawsze wszystko im odpowiada. Jak uratować taką roślinę? Poznaj porady i triki pielęgnacyjne!

Spis treści

  1. Żółknące liście monstery - ratunek
  2. Czy obcinać żółte liście monstery?
  3. Jak zapobiegać szkodnikom na roślinie? 
  4. Monstera: choroby. Na co może cierpieć ta roślina? 
  5. Poznaj triki na pomoc żółknącej monsterze 

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Ze względu na to, że nie jest bardzo wymagająca, sprawdzi się nawet u początkujących miłośników zieleni. Roślina ta nie jest bardzo droga, a jej "dziurawe" liście robią bardzo dobre wrażenie. Jeśli na dobre się zadomowi, potrafi urosnąć nawet do kilku metrów!

Żółknące liście monstery - ratunek

Choć uznawana jest za jedną z bardziej odpornych roślin, i ją czasem mogą dopaść różne dolegliwości. Tą najpopularniejszą jest żółknięcie liści. Co sprawia, że liście monstery robią się żółte i jak jej pomóc?

Jeśli Twoja monstera także zaczęła mieć żółte liście, jest to dla Ciebie oznaka, że potrzebuje Twojego wsparcia. Do najczęstszych przyczyn takich objawów należy fakt, że przesadziłeś z jej podlewaniem. Monstery nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, a nadmiar wody przejawiają właśnie w żółtych liściach. Ograniczenie podlewania to pierwsza rzecz, jaką powinno się w tym przypadku zrobić.

Czytaj także: Skrzydłokwiat - stanowisko. Gdzie powinien stać skrzydłokwiat i jak o niego dbać?

Innym powodem żółknięcia liści jest stres. Nie, nie pomyliliśmy się! Monstera odczuwa stres na przykład w przypadku jej przesadzania. Wówczas należy dać jej chwilę, by przywyknęła do nowego miejsca. Już po kilku tygodniach powinna odzyskać blask.

Liście monstery mogą żółknąć również od:

  • zbyt małej ilości wody (jeśli ma bardzo sucho, natychmiast powinieneś ją podlać),
  • jałowej ziemi (co jakiś czas powinieneś nawozić podłoże; szczególnie wiosną i latem),
  • zbyt małej ilości światła (szczególnie zimą zadbaj o to, by roślina nie stała długo w ciemnym miejscu).

Zimą monstery mogą cierpieć także z powodu zbyt suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Warto co jakiś czas spryskać ich liście letnią, odwapnioną wodą.

Czy obcinać żółte liście monstery?

Posiadacze monstery muszą wiedzieć, że czasami stare liście robią się żółte, a następnie same odpadają, by zrobić miejsce nowym. Taka sytuacja jest zupełnie normalna i nie powinna niepokoić.

Warto pamiętać, że żółte liście nie odzyskają już dawnego blasku i nie zrobią się znów zielone. Wtedy trzeba je obciąć, by dać jej siłę na wypuszczenie nowych listków.

Jak zapobiegać szkodnikom na roślinie? 

Pojawienie się żółtych liści może być niestety także objawem pojawienia się na nich szkodników. Najczęstsze z nich to: wełnowce, wciornastki lub przędziorki.

Posiadacze monster w pierwszej kolejności powinni dokładnie obejrzeć roślinę, także od spodu. Jeśli na liściach występują larwy lub insekty, monsterę trzeba umyć pod bieżąca wodą i zastosować środki owadobójcze przeznaczone do roślin doniczkowych.

Czytaj także:  Jak dbać o benjaminka w domu? Jak często podlewać?

Monstera: choroby. Na co może cierpieć ta roślina? 

Jakie są inne choroby monstery? Właściciele roślin muszą bacznie je obserwować, by szybko zareagować w przypadku, gdy  dopadnie je choroba. 

Do najpopularniejszej dolegliwości, na którą mogą cierpieć monstery należy także m.in. zgnilizna korzeni. Ta choroba monstera może niestety nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje! Jeśli w systemie korzeniowym pojawią grzyby, roślina może nawet obumrzeć! Szybka reakcja pozwoli ją jednak uratować.

Gdy łodygi zaczną się robić miękkie i brązowe, trzeba natychmiast sprawdzić, jak wygląda system korzeniowy monstery. Po wyjęciu jej z doniczki trzeba ocenić stan korzeni. Jeśli większość z nich jest sztywna i biała, można będzie ją wyleczyć. W tym celu należy usunąć zgniłe korzenie i przesadzić roślinę do nowej doniczki. Gdy jednak system korzeniowy jest w całości brązowy i ma papkowatą strukturę, choroba monstery jest już tak rozwinięta, że raczej nie da się już jej uratować.  

Brązowe brzegi liści nie są natomiast chorobą monstery! Oznaczają zbyt suche powietrze, w którym przebywa roślina. Kuracją dla niej będzie jej zraszanie. Brązowienie liści to również oznaka, że czas na większą doniczkę! 

Poznaj triki na pomoc żółknącej monsterze 

Aby nie doprowadzić monstery do chorób i innych dolegliwości, warto odpowiednio o nią zadbać. Każdy z nas może przygotować w domu nawóz, dzięki któremu wypuści nowe liście! 

Wystarczy pokroić skórki od banana, zalać je w słoiku ciepłą, przegotowaną wodą, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie można już rozcieńczyć przygotowany nawóz wodą i użyć go go podlania lub spryskania monstery. 

Ukojeniem dla przelanej monstery, na której liściach pojawił się grzyb będzie natomiast czosnek. Włóż kilka ząbków do doniczki i zobacz, jak Twoja monstera odżywa! 

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni