Żółkną liście lipy drobnolistnej [Porada eksperta]

2014-07-03 12:18

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie żółknących liści mojej lipy drobnolistnej. Posadziliśmy już spore drzewo (około 3 m wysokości), zakupione w dużej donicy z ziemią. Drzewo regularnie podlewane, założyłem odciągi, aby wiatr go nie wywrócił, ale teraz je ściągnąłem, gdy zauważyłem te żółknące liście. Może lipa jest zbyt obficie podlewana? Proszę o radę co mam robić? Czym zasilić drzewo? Pozdrawiam, Walenty

Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Odciągi nie zaszkodziły lipie (dobrze jest stabilizować drzewo). Roślina (zwłaszcza duże drzewo) po przesadzeniu zawsze cierpi. Potrzebuje czasu na wypuszczenie nowych korzeni i zaaklimatyzowanie się. To może trwać dosyć długo. Dobrze, że jest podlewana, natomiast z nawożeniem proszę się wstrzymać do czasu, gdy pojawią się młode liście. To będzie sygnał, że drzewo się przyjęło. Jeżeli podłoże, w którym rośnie jest przepuszczalne, tzn. woda wsiąka swobodnie, to wszystko jest w porządku, natomiast jeżeli gleba jest gliniasta i nieprzepuszczalna i wlana woda pozostaje wokół korzeni jak w wannie, żółknięcie liści może świadczyć, że drzewo się dusi. Warto też sprawdzić kwasowość gleby, w której lipa ma rosnąć, bo drzewo to nie lubi kwaśnego podłoża.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE