Zmniejszenie owocowania [Porada eksperta]

2013-01-10 12:51

Co zrobić, aby drzewa owocowe - jabłonie: papierówki i szare renety - miały mniej owoców w następnym sezonie. Może są jakieś środki chemiczne pozwalające zmniejszyć owocowanie. Jeśli nie znajdę skutecznego rozwiązania problemu, to będę zmuszona wyciąć drzewa, a nie chciałabym tego robić. Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Rozumiem, że problemem są opadające przed dojrzeniem owoce, zaśmiecające teren. Widzę dwie możliwości: przycięcie i prześwietlenie korony wiosną oraz usunięcie części zawiązków owoców. Ten drugi sposób wymaga cierpliwości i poświęcenia czasu, ale pozwala ograniczyć ilość owoców na rzecz ich wielkości. Obrywa się zawiązki tak, by pozostały co 15 cm, wtedy jabłka są duże i większość pozostaje na drzewie do osiągnięcia dojrzałości. Drzewa są też dzięki temu silniejsze i zdrowsze. PS. Szkoda wycinać stare jabłonie - prawdziwe papierówki i renety to teraz skarb.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.