Zielone gąsienice na kwiatach balkonowych [Porada eksperta]

2016-08-29 16:11

Rośliny z mojego balkonowego ogródka są zjadane przez zielone gąsienice. Zjadły mi miedzy innymi aksamitki oraz werbenę, a z ziół bazylię, oregano i miętę. Staram się na bieżąco usuwać szkodniki ręcznie (wolałabym nie używać chemikaliów, ponieważ mam małe dziecko oraz psa i obawiałabym się o ich zdrowie). Kwiaty niestety poszły już na straty, zioła powoli odrastają. Czy powinnam całkowicie wymienić ziemię w doniczkach na świeżą? Czy moje zioła mogę pozostawić do odrośnięcia, czy raczej nastawić się, że nic z nich nie będzie? Nie chciałabym, aby problem powrócił, nie wiem czy te gąsienice to tylko był sezonowy problem, czy może w ziemi pozostały jakieś jaja?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Z gąsienic powstały pewnie motyle lub inne owady, więc raczej w tym sezonie już się nie pojawią. Proponuje w przyszłym sezonie zaopatrzyć się w jakieś ekologiczne środki przeciwko szkodnikom, np. Agricolle.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.