Zasychanie zawiązków pomidora [Porada eksperta]

2018-12-06 14:42

Od trzeciego grona zasychają kwiatki pomidorów i nie tworzą się owoce. Dwa pierwsze grona bardzo ładnie zawiązały, problemy rozpoczęły się od trzeciego. U nasady pąki robią się żółte i kwiaty zasychają. Pomidory rosną w tunelu foliowym. Proszę o podanie przyczyny. Mam też drugie pytanie. Na wierzchołkowych liściach występują przebarwienia koloru żółtego.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Żółte przebarwienia na liściach pomidorów mogą byc objawami porażenia przez wirus żółtej mozaiki pomidora, czyli mozaiki aukuba pomidora. Są przypadki, że plamy jasnożółte obejmują znaczną część powierzchni liścia (aż do 90%). Jasne plamy mogą też wystąpić na łodygach i owocach. Na odmianach szklarniowych wrażliwych na wirus mozaiki pomidora występuje często opadanie części kwiatów rozwijających się w okresie szoku poinfekcyjnego i pojawiania się wczesnych objawów choroby. Bezwłoczne zastosowanie większej dawki nawozów azotowych może zmniejszyć straty (podzielić dawkę nawożenia azotem, dając mniejsze dawki, ale częściej).

Inne porady tego eksperta