Zasychanie liści klonu palmowego [Porada eksperta]

2013-01-10 13:11

Posadziłam w tym roku klon palmowy na stanowisku słonecznym. Od pewnego czasu zaczęły zasychać mu listki - straciły swój czerwony kolor i stały się jakby spłowiałe i bardziej zielonobrązowe. Co powoduje takie objawy?

Zasychanie liści klonu palmowego
Autor: Archiwum serwisu
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Szczerze powiedziawszy, póki co, nie widzę wielkich powodów do niepokoju, bo powyższe objawy mogą być związane z przemijaniem sezonu, po prostu. Zasychanie liści może być związane ze zbyt niską wilgotnością powietrza, którą klony uwielbiają i/lub z miejscem, w którym rośnie, a konkretniej z osuszającymi wiatrami, którymi jest owiewany (klony palmowe zdecydowanie wolą miejsca zaciszne). Powodem zasychania końcówek liści może być również niedobór potasu, ale tego czynnika raczej bym tu nie podejrzewała, bo pisze Pani, że był posadzony w tym roku. Jeśli pochodził bezpośrednio z dobrej szkółki. Tam zazwyczaj rośliny są prawidłowo nawożone i zapas dostarczonych składników pokarmowych powinien im wystarczyć przynajmniej do kolejnego sezonu (chyba, że rósł wcześniej u Pani przez kilka lat w doniczce, wówczas należałoby go odpowiednio nawieźć). Co do blaknięcia liści - trudno mi powiedzieć coś więcej na ten temat, ponieważ nie pisze Pani, co to za odmiana, a u każdej wybarwianie się sezonowe liści i intensywność barw jest inna w trakcie sezonu. Zależy to przede wszystkim od słońca, ale również od pochodzenia rośliny. Ostatnimi czasy bardzo wiele klonów palmowych to siewki, a nie typowe okazy wegetatywnie rozmnażanej odmiany 'Atropurpurea' (o której tu najprawdopodobniej mowa). Problem w tym, że młode rośliny są pięknie, czerwono wybarwione, ale z czasem siewki mają dużą tendencję do zielenienia i pomimo wszelkich starań proces ten z wiekiem pogłębia się. Mimo wszystko życzę powodzenia w uprawie!

Inne porady tego eksperta