Zasychają liście magnolii [Porada eksperta]

2019-09-10 8:47
Liść magnolii
Autor: GettyImages

Mam 3-letnią magnolię odmiany śnieżnobiałej 'Alba'. Po pierwszej zimie zaczęły jej odpadać liście i usychają gałązki, roślina jest coraz mniejsza. Liście brązowieją, skręcają się i odpadają, mimo że mamy lato, widać nowe pędy na niższych gałązkach. Magnolia rośnie w glebie żyznej i bardzo wilgotnej, często ją podlewam podczas suszy. Nie stosowałam dotąd nawozów, ponieważ jeszcze były widoczne kulki nawozu wolno działającego, które były w podłożu w pojemniku z magnolią. Roślina posadzona została od strony zachodniej, blisko ściany altanki, czyli do godz. 12 pozbawiona jest mocnego słońca.

Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Przypuszczam, że problemem jest podmarzanie magnolii. Roślinę w przyszłych latach proszę nawozić – wiosną nawozami azotowymi, później fosforowymi i potasowymi. W tym roku przed nadejściem zimy proszę ją okryć materiałem przepuszczającym powietrze, np. agrowłókniną. Nie zaszkodzi również ściółkowanie podłoża (np. korą lub liśćmi) oraz kopczykowanie. W czasie zimy nie zaleca się usuwać warstw śniegu spod magnolii – to naturalna bariera ochronna. W ciepłe i słoneczne zimowe dni zalecam ją podlewać (nie tak intensywnie, jak rośliny zimozielone, gdyż ilość wyparowywanej wody jest mniejsza). Profilaktycznie warto również zastosować gnojówki domowej roboty z pokrzywy, cebuli lub mniszka (w tym wypadku wiosną).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE