Zamierające pędy sosny bośniackiej 'Satelit' [Porada eksperta]

2018-11-28 13:19

Sosny zakupione w doniczkach, posadzone wczesną wiosną w roku ubiegłym. Bardzo szybko się przystosowały do nowego środowiska, osiągając ponad 10-centymetrowe przyrosty, które się pięknie się rozwinęły. W tym roku coś się z nimi stało - przyrosty nie rozwijają się, wręcz zamierają. Pączki przeżywiczone z białym nalotem. W wyłamanych brązowych przyrostach nie zauważyłem śladów żerowania. Bardzo proszę o pomoc i informację, jak mogę im pomóc i co to może być za choroba.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Może być to objaw choroby grzybowej - zamierania pędów sosen. Zapobieganie chemiczne w formie oprysków należy wykonywać przynajmniej 2-3 razy w okresie od początku rozwoju pędów sosny do połowy września. Polecane środki to Topsin lub Rovral Aquaflo lub Amistar.

>>Przeczytaj też: Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.