Zalane wodą tuje 'Smaragd' [Porada eksperta]

2014-04-07 12:48

Witam, w sobotę posadziliśmy na ogródku 100 sztuk tui 'Szmaragd', a w niedziele cały dzień lał deszcz, wieczorem spadł śnieg..., który sypie również dziś. Część krzewów poprzechylała się, bo wypłukało ziemię, wokół roślin zrobiło się bagno, wszystko pływa w wodzie. Co robić? Jak ratować tuje? Proszę o radę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Proponuję poczekać aż woda wsiąknie, gleba obeschnie i ponownie posadzić żywotniki (tuje) lub je wyprostować. Trzeba też pamiętać, że iglaków nie powinno się sadzić na glebach ciężkich i gliniastych, na których długo zalega woda deszczowa. W takim wypadku można rozluźnić glebę w czasie sadzenia roślin mieszając ją z piaskiem. Być może rośliny były też zbyt płytko posadzone lub ziemia wokół nich nie została dobrze udeptana.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.