Spis treści
Co lubią wrzosy? Warunki uprawy
- Stanowisko dla wrzosów
Stanowisko, na którym rosną wrzosy, powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru (zimą mógłby wysuszyć rośliny).
- Podłoże dla wrzosów
Choć w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5).
Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. W takich warunkach ich korzenie łatwo gniją. Niewskazana do ich uprawy jest także ciężka ziemia gliniasta.
Jak pielęgnować wrzosy?
Nawożenie wrzosów
Wiosną należy zasilić wrzosy, stosując wieloskładnikowy nawóz mineralny w najniższej dawce zalecanej przez producenta (najlepiej specjalny dla roślin wrzosowatych, ponieważ zakwasza glebę).
Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Większość preparatów stosuje się 2-3 razy w sezonie (szczegóły dotyczące dawkowania są podane na opakowaniu), a nawozy wolno działające tylko raz – wiosną.
Przycinanie wrzosów
Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie wrzosów jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficiej kwitną. Wrzosy tnie się w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.
Podlewanie wrzosów
Latem najważniejsze jest podlewanie wrzosów, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak i kiedy rozmnażać wrzosy? Jak sadzić wrzosy, by sadzonki się przyjęły?

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Zarówno iglaki, jak i wrzosy wymagają kwaśnego podłoża. Jednak poziom zakwaszenia podłoża dla wrzosów powinien być wyższy (czyli pH niższe).
Można w jednej skrzyni posadzić iglaki i wrzosy, należy jednak pamiętać o corocznym stosowaniu nawozów zakwaszających podłoże, gdyż raz zastosowane podłoże kwaśne stopniowo staje się obojętne.
Zakwaszałabym jednak tylko podłoże w bezpośrednim sąsiedztwie wrzosów. Iglaki sobie poradzą.
Sadząc rośliny, skrzynię wypełniłabym mieszanką uniwersalnego podłoża ogrodniczego z torfem kwaśnym i piaskiem, w stosunku 40%-50%-10%. Dodatkowo, pod same wrzosy zastosowałabym torf kwaśny. Nawożenie obornikiem granulowanym - mile widziane, ale dopiero w drugim roku po posadzeniu.
Wrzosy w ogrodzie - z czym łączyć?
Wrzosy najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku.
Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się zabarwieniem tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Można je uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach, tworząc atrakcyjne aranżacje jesienne.
Polecany artykuł:
Inne porady tego eksperta
