Wysiew ogórków - dlaczego rośliny nie wzeszły? [Porada eksperta]

2017-06-12 13:06

Wysiałam ogórki 20 maja i na koniec miesiąca nie było ani jednego ogórka. Z ciekawości odsłoniłam ziemię, by sprawdzić czy czasem po prostu jestem tylko niecierpliwa, ale okazało się, że nie znalazłam nawet żadnego nasionka. Odkryłam całe poletko i nie było tam żadnego ziarenka z 80 sztuk, które posiałam. Zakupiłam kolejną partię ogórków (innego producenta) i wysiałam 2 czerwca i jest to samo, co prawda jeszcze całego poletka nie odkrywałam, ale w tych miejscach gdzie siałam ziarenek nie ma. Co robię źle? A poza tym od 3 lat w ogóle nic nie chce mi rosnąć, mimo przekopywania, nawożenia, nawet koperek, nic za wyjątkiem truskawek.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Pierwszy problem, to znikające nasiona. Sądzę, że to ptaki albo gryzonie wykorzystały okazję. Gdyby to była kwestia nasion złej jakości, znalazła by je Pani (nieco zbrązowiałe) pod warstwą podłoża.
Co do drugiego problemu, to albo nieregularne nawadnianie, albo zakwaszona (czy też alkaliczna) gleba. Proponowałabym oddanie próbek ziemi do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

>>Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.