Dlaczego schną liście wiśni od wierzchołka? Zapytaliśmy eksperta

2025-07-02 10:47

Mam dwuletnią wisienkę, na której schną liście od wierzchołka. Proszę o poradę, czy trzeba ją opryskać, a jak tak to czym? - pyta nasza czytelniczka

Wiśnia

i

Autor: Vitas Burba/Getty Images Wiśnia

Spis treści

  1. Dlaczego schną liście wiśni od wierzchołka?
  2. Stanowisko i gleba dla wiśni
  3. Jak nawozić drzewa wiśniowe?
  4. Jakie szkodniki atakują wiśnie?
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego schną liście wiśni od wierzchołka?

Zasychanie i brązowienie liści na wierzchołkach pędów i później pędów to z pewnością objaw choroby o nazwie - brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Aby nie dopuścić do jej rozwoju należy wykonać co najmniej dwa opryski. Pierwszy w okresie pękania pąków, a drugi w czasie kiedy część płatków kwiatów już opadnie. Opryskujemy preparatem Miedzian lub Syllit.

Stanowisko i gleba dla wiśni

Wiśnie nie mają wygórowanych wymagań co do gleby i stanowiska. Rosną na terenie całego kraju i ogólnie nieźle znoszą nasze zimy.

  • Najlepsze dla wzrostu drzewa są stanowiska nasłonecznione, bo dzięki słońcu owoce wiśni nabierają pożądanego smaku i szybciej dojrzewają.
  • Najbardziej optymalne dla uprawy wiśni będą gleby piaszczysto-gliniaste, ale niezbyt ciężkie, ponieważ na stanowiskach mokrych, z nadmiarem wilgoci (i na terenach o dużych opadach) owoce mogą pękać. Ponadto, na glebach zbyt mokrych i ciężkich łatwiej o infekcję i rozwój chorób grzybowych. Dla wiśni korzystny i zalecany jest odczyn gleby zbliżony do obojętnego, a więc pH około 7.

Jak nawozić drzewa wiśniowe?

W przydomowych ogrodach drzewka wiśni będą potrzebowały głównie nawożenia azotem wiosną oraz fosforem i potasem w okresie wegetacji. Najlepszym rozwiązaniem w uprawie amatorskiej będzie stosowanie dostępnych w sprzedaży mineralnych nawozów przeznaczonych do nawożenia drzew owocowych. Ich zaletą jest optymalnie dobrany skład i bezpieczna, optymalna dawka składników pokarmowych potrzebna drzewom wiosną – na starcie sezonu.

Dobrym rozwiązaniem jest także nawożenie młodych drzewek obornikiem, który rozrzuca się na powierzchni gleby wokół drzewka warstwą 10-15 cm. Jesienią (od października do listopada) stosuje się już tylko nawozy potasowe (oraz rzadziej fosforowe), bez azotu. Dawkowanie powinno być dostosowane do analizy chemicznej gleby.

Przeczytaj też: Odmiany wiśni polecane do uprawy w ogrodzie przydomowym i na działce

Jakie szkodniki atakują wiśnie?

Spośród szkodników mogących atakować wiśnie często występują mszyce, nasionnica trześniówka, przędziorki, kwieciak pestkowiec oraz szpeciele. Do ich zwalczania najlepiej dobrać specjalistyczne środki, których szeroki wybór można znaleźć w punktach sprzedaży artykułów ogrodniczych.

Przeczytaj też: Wiosenne opryski drzew owocowych - kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Terminy

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
Murator Ogroduje #2: Borówki amerykańskie - jak mieć owocujące krzaki!