Winorośl w donicy: zadołować z donicą w ogrodzie czy przezimować w pomieszczeniu? [Porada eksperta]
Czy zakupioną dość dużą winorośl, rosnącą w dużej donicy, należy zadołować razem z donicą w ogrodzie, czy schować do nieogrzewanego pomieszczenia?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Przed nastaniem mrozów można donicę z winoroślą zadołować, pędy owinąć matą słomianą lub włókniną zimową (albo przygiąć do ziemi i obsypać ziemią), a nasadę pędów obsypać ziemią. Można też winorośl w donicy przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie wzrasta powyżej 10 stopni C i nie spada poniżej 0 st.C, albo owinąć donicę i pędy matami słomianymi lub tekturą falistą albo włókniną zimową. Pod donicę warto podłożyć płytki styropianiu lub deskę, aby odizolować od zimnego podłoża. Co jakiś czas należy podlewać winorośl tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła. Oczywiście na zewnątrz lepiej będą zimowały odmiany winorośli odporne na niską temperaturę. Na etykietce, która powinna być dołączona do rośliny, podana jest nazwa odmiany i jej wymagania. Jeśli jest tylko nazwa odmiany proszę poszukać informacji o niej w internecie – tam jest wiele wskazówek dotyczących uprawy poszczególnych odmian.
Polecany artykuł:
Inne porady tego eksperta