Winorośl w donicy: zadołować z donicą w ogrodzie czy przezimować w pomieszczeniu? [Porada eksperta]

2020-11-03 8:28
Winorośl
Autor: GettyImages

Czy zakupioną dość dużą winorośl, rosnącą w dużej donicy, należy zadołować razem z donicą w ogrodzie, czy schować do nieogrzewanego pomieszczenia?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przed nastaniem mrozów można donicę z winoroślą zadołować, pędy owinąć matą słomianą lub włókniną zimową (albo przygiąć do ziemi i obsypać ziemią), a nasadę pędów obsypać ziemią. Można też winorośl w donicy przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie wzrasta powyżej 10 stopni C i nie spada poniżej 0 st.C, albo owinąć donicę i pędy matami słomianymi lub tekturą falistą albo włókniną zimową. Pod donicę warto podłożyć płytki styropianiu lub deskę, aby odizolować od zimnego podłoża. Co jakiś czas należy podlewać winorośl tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła. Oczywiście na zewnątrz lepiej będą zimowały odmiany winorośli odporne na niską temperaturę. Na etykietce, która powinna być dołączona do rośliny, podana jest nazwa odmiany i jej wymagania. Jeśli jest tylko nazwa odmiany proszę poszukać informacji o niej w internecie – tam jest wiele wskazówek dotyczących uprawy poszczególnych odmian.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE