Winogrono: zimowanie młodej sadzonki [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Co mam zrobić z winogronem, które mam w doniczce w domu? Wyhodowałam go z pestek, wypuściło listki. Czy uda się przezimować taką sadzonkę?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Na pewno jest już zbyt późno (i zbyt zimno!), aby w tej chwili wystawić roślinę na zewnątrz, choć w ten sposób (wystawiona na dwór jeszcze jesienią) najszybciej uodporniłaby się na chłody. W tej chwili pozostaje ustawić doniczkę w najchłodniejszym z miejsc w mieszkaniu lub w jasnej piwnicy albo garażu z oknem. Ważne, aby temperatura była poniżej 15 stopni Celsjusza, ale na początek powyżej zera. Wiosną, jak tylko zrobi się ciepło i temperatury zaczną przekraczać kilka/kilkanaście stopni Celsjuza, powoli (na początek tylko w ciepłe dni, a po przymrozkach rownież na noc) wystawiać roślinę na zewnątrz. Po takim okresie przystosowawczym można już roślinę wysadzić do ogrodu, na jej docelowe miejsce. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.