W jaki sposób uratować araukarię? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:35

Przesadziłam araukarię, bo zaczęła marnieć. Przycięłam korzenie, ponieważ zwijały się w donicy. Teraz roślina jeszcze bardziej marnieje, jej gałązki zwisł. Co robić, jak ją uratować?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Araukaria nie lubi przesadzania, a pozbawiona części korzeni przeżyła szok. Teraz musi odzyskać siły. Proszę pozwolić jej dojść do siebie. Powinna stać w miejscu cienistym: przy północnym oknie lub w ogrodzie pod drzewem (ale dopiero gdy minie zagrożenie przymrozkami, czyli od końca maja). Podlewać należy ją miękką odstaną wodą. Zasilać warto od maja do końca sierpnia, najlepiej nawozem dla różaneczników. Powinna odzyskać siły. Zmarniałe pędy wprawdzie nie utrzymają się, ale wyrosną nowe. Od października należy przenieść ją w jasne, widne miejsce, w którym panuje temperatura 5-10°C i prawie całkiem zaprzestać podlewania.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.