Usychajacy świerk [Porada eksperta]

2015-06-08 15:51

Cztery lata temu po Bożym Narodzeniu wysadziłam małą choinkę (świerka) do ogrodu - pięknie się przyjęła i wyrosła. Teraz ma ju około 80 cm wysokości. Przeprowadziłam się i zabrałam świerka ze sobą, wykopując drzewko z dużą bryłą ziemi (było to dwa miesiące temu). Wydawało się, że świerk przeżył przeprowadzkę: wypuścił nowe piękne zielone pędy. Jednak od jakiegoś czasu zaczął usychać na całej wysokości z jednej strony, a teraz dookoła. Młode pędy straciły kolor, wyraźnie usychają i opadają stare igły. Chciałabym go uratować.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Obawiam się, że jednak świerk źle zniósł przeprowadzkę i po prostu się nie przyjął na nowym miejscu. Możliwe też, że ostatnie upały pogorszyły też sprawę. Pozostaje chyba jednak wymienić drzewko na nowe.

Inne porady tego eksperta