Dlaczego usychają liście paprotki [Porada eksperta]

2019-12-09 8:05

Kupiłam około miesiąc temu małą paprotkę, ale nie w sklepie ogrodniczym. Roślina nie rośnie, a listki systematycznie usychają, mimo spryskiwania wodą z rozpylacza i utrzymywania wilgotnego podłoża. Niedawno ją przesadziłam - paprotka ma rozwinięty system korzeniowy. Proszę o radę, co może być przyczyną usychania liści. Czy może jest za sucho w mieszkaniu (mam ogrzewanie kominkowe)?

Nefrolepis
Autor: www.thinkstockphotos.com Nefrolepis popularność zawdzięcza dekoracyjnym, długim, soczystozielonym liściom
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Paproć nefrolepis (sądzę, że o taką „klasyczną” paproć chodzi) powinna stać w miejscu oddalonym nieco od bezpośrednich promieni słonecznych, ale jasnym. Od października do marca przechodzi okres spoczynku i wtedy temperatura otoczenia powinna wynosić około 16 st. C. Należy też ograniczyć podlewanie, ale podłoże w doniczce nie powinno całkowicie przeschnąć. Musi być stale lekko wilgotne. Im chłodniej w pomieszczeniu, tym rzadziej podlewamy (najlepiej nie robić tego konkretnego dnia, np. raz w tygodniu, ale co jakiś czas sprawdzać palcem wilgotność podłoża i – gdy wierzchnia warstwa na głębokość około 1 cm jest sucha – podlewać). Jeśli powietrze jest suche można co jakiś czas spryskać liście, ale w okresie spoczynku nie jest to niezbędne (chyba, że temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od optymalnej).

Powodów usychania liści paprotki może być kilka, np. zbyt wysoka temperatura albo wapno (roślina go nie toleruje) w wodzie, którą jest podlewana.

Sądzę jednak, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest szok po zmianie warunków uprawy: temperatury, wilgotności powietrza i wilgotności podłoża. Warto teraz cierpliwie poczekać aż się zaaklimatyzuje. Trzeba wyciąć u nasady suche liście – to nic, że będzie marnie wyglądała. Proszę postępować zgodnie z podanym na wstępie opisem i czekać do wiosny. W marcu paproć zakończy okres spoczynku i wtedy powinny pojawić się młode liście.

Zwykle przesadza się paproć na początku marca, ale skoro została już przesadzona (to błąd, bo teraz nie należało tego robić), lepiej nie przysparzać jej stresu. W kolejnym sezonie dobrze będzie przesadzić ją do nowej, nieco większej doniczki w specjalne podłoże dla paproci, które można kupić w supermarkecie, centrum ogrodniczym lub sklepie ogrodniczym. Na dnie doniczki dać warstwę drenażu z keramzytu. Paproć trzeba podlewać coraz obficiej (lubi mieć zdecydowanie wilgotne podłoże, ale woda nie powinna stać na dnie) i nawozić specjalnym nawozem do paproci pozbawionym wapnia. Częstotliwość nawożenia podana jest na opakowaniu nawozu i tego należy się trzymać. Powinno się udać, bo paproć nefrolepis to roślina odporna. Nawet niemal całkowicie przesuszona zimą, potrafi odbić z karpy korzeniowej i wiosną wytworzyć wiele zdrowych liści.

Inne porady tego eksperta