Usycha jodła koreańska [Porada eksperta]

2015-06-08 15:31

Mam kilkunastoletnią jodłę koreańską 'Silverlock', szczepioną z gałązki. Od kilku lat wytwarza bardzo dużo szyszek. Rosła pięknie. Niestety, już drugi sezon trwa jej obumieranie: usychają dolne pędy, coraz wyższe gałązki nie mają przyrostów, a jeśli przyrosty są, to igły są matowe i proste. Teraz na dwu najwyższych piętrach jest mnóstwo szyszek, a reszta drzewka to sam smutek. Wiem, że na tej rabacie żeruje kret, pod korzeniami są jamy, które staram się wypełniać ziemią i wodą. Czy to może być przyczyną?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Podgryzanie lub naruszanie korzeni jadły przez kreta może być przyczyną słabej kondycji drzewka, ale nie sądzę, że bezpośrednią. Obawiam się, że jodła koreańska zachorowała na jakąś chorobę grzybową - być może jest to zamieranie pędów. W takim przypadku pozostaje wykonać oprysk środkami, np. Topsin lub Dithane. Można też podać drzewko roztworem środków Previcur lub Aliette lub Proplant.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.