Uprawa pomidorów do góry nogami - czy to się sprawdza? Jak to zrobić?
Czy pomidory mogą rosnąć do góry nogami? Okazuje się, że tak! Co więcej, dzięki odwróconej uprawie pomidorów można osiągnąć lepsze plony, niż w tradycyjny sposób. Wbrew pozorom, sadzenie i pielęgnacja pomidorów do góry nogami nie jest trudne. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Spis treści
- Pomidory do góry nogami - po co się to robi?
- Jakie pomidory możemy sadzić do góry nogami?
- Jak sadzić pomidory do góry nogami?
- Jak sadzić pomidory w wiaderkach?
- Jak sadzić pomidory w butelkach?
- Jak sadzić pomidory w workach?
- Jak pielęgnować pomidory do góry nogami?
Pomidory do góry nogami - po co się to robi?
Uprawa pomidorów do góry nogami ma wiele zalet. Przede wszystkim jest zalecana dla właścicieli niewielkich ogródków, którzy już nie mają miejsca na pomidory. Ale taką uprawę można założyć również na balkonie. Wystarczy tylko zorganizować miejsce, gdzie można zawiesić pojemnik z pomidorami. Dzięki odwróconej uprawie pomidorów możemy też uniknąć różnych chorób czy szkodników zagrażających warzywom. Wiszące rośliny nie będą miały kontaktu z glebą, poza tym nie moczymy liści, więc pomidory unikną chorób grzybicznych. Także ślimaki będą miały kłopot z dostępem. Dodatkowo, nie trzeba umieszczać podpór pod pomidory, pędy będą zwisać swobodnie na dół, a owoce będą dojrzewać w pełnym słońcu. Dlatego tak uprawiane warzywa mogą mieć znacznie lepszy smak owoców w porównaniu z tradycyjnie rosnącymi pomidorami.
Jakie pomidory możemy sadzić do góry nogami?
W metodzie sadzenia do góry nogami najbardziej odpowiednie są odmiany pomidorów koktajlowych. Owoce są małe, lekkie i łodyga z łatwością uniesie ich ciężar. Dodatkowo te odmiany nie dorastają do dużych wysokości, więc będą miały wystarczająco miejsca do rozwoju, gdy je odpowiednio zawiesimy. Najlepiej na początek spróbować z odmianami: Pendulina Orange, Pendulina Red i Tumbling Tom Red. Pomidory malinowe czy bawole serce, o dużych owocach, a jednocześnie mocno się rozrastające, nie sprawdzą się w uprawie do góry nogami. Duże owoce mogą nie tylko połamać pędy, ale pod wpływem ciężaru może dojść do zerwania wiszącego pojemnika.
Jak sadzić pomidory do góry nogami?
Pomidory do góry nogami, podobnie jak do gruntu, sadzimy najlepiej po 15 maja. Korzystamy z rozsady - najlepiej jest sadzić młode i stosunkowo małe rośliny. Wielkość rozsady ma tu znaczenie ze względu na umieszczenie w pojemniku – im mniejsza roślina, tym łatwiej i bez uszczerbku uda nam się zasadzić warzywo. Pomidor zasadzony do góry nogami będzie oczywiście unosił listki do góry, ale będzie rósł tak naprawdę do dołu. Dlatego ważne jest, by wybrać miejsce, gdzie roślina będzie miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.
Do sadzenia możemy wykorzystać plastikowe pojemniki z uchwytami, w których kupujemy żywność, a które zwykle wyrzucamy, na przykład wiaderka o pojemności ok. 4 kg. Mogą to być także butelki na wodę, najbardziej nadają się te o pojemności 5 litrów. Ale także nadają się gotowe worki czy specjalne doniczki, które można kupić w sklepach ogrodniczych.
Pomidory zawieszamy w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Odpowiednie jest tu właściwie każde miejsce, możemy warzywa zawiesić na stojakach, u sufitu na balkonie, na ogrodzeniu a nawet na gałęzi drzewa, jeśli liście nie zasłaniają słońca. Ważne jest także, by tak zawiesić pomidory, by potem łatwo nam było je podlewać.
Jak sadzić pomidory w wiaderkach?
Samodzielnie możemy przygotować pojemnik na pomidora z wiaderka. Najlepiej, by było to opakowanie po artykułach spożywczych, np. plastikowe wiaderko po kapuście kiszonej itd. W jednym pojemniku najlepiej umieścić jedną rozsadę. W denku wiercimy otwór, powinien być on stosunkowo duży, przez tę dziurę będziemy przekładać roślinę. Ponadto potrzebujemy dodatkową warstwę, najlepiej z agrowłókniny. Przygotowujemy kwadrat materiału o powierzchni podobnej do denka wiaderka, w środku wycinamy otwór o wielkości odpowiedniej do łodygi pomidora, a od otworu wykonujemy nacięcie prowadzące do zewnętrznego brzegu materiału. Agrowłókninę umieszczamy na łodydze, nacięcie pozwoli nam swobodnie umieścić materiał na pomidorze.
Od strony wewnętrznej wiaderka wkładamy pomidora tak, by łodygę przesunąć przez otwór w denku, natomiast bryła korzeniowa zostaje we wnętrzu. Warstwa agrowłókniny, która znajduje się między ziemią, a wiaderkiem będzie przepuszczać wodę, ale utrzyma ziemię, nie będzie ona wypływać podczas podlewania. Cały pomidor z liśćmi powinien wystawać z wiaderka, a w środku zostaje tylko bryła korzeniowa. Następnie do środka wiaderka wsypujemy ziemię, musimy nią przykryć w całości korzenie. Na koniec podlewamy i wieszamy wiaderko w przygotowane miejsce.
Autor: GettyImages
Do uprawy w pojemnikach przeznacza się przede wszystkim karłowe pomidory koktajlowe
Jak sadzić pomidory w butelkach?
Do sadzenia odwróconych pomidorów najlepiej nadają się duże, na przykład 5-litrowe butelki. Odcinamy w nich denko, a w ściankach blisko uciętych brzegów tworzymy kilka dziurek, będą one potrzebne do zawieszenia butelki. Dobrze, by wypalić dziury na gorąco, możemy użyć do tego lutownicy, ale też rozgrzanego gwoździa. Jeśli będziemy ciąć, możemy sprawić, że butelka popęka. Otwór z korkiem w butelce wykorzystujemy w tym wypadku do przełożenia pomidora. Ta dziura jest stosunkowo mała, więc w tym wypadku najlepiej wybrać jak najmniejszą rozsadę.
Na zewnątrz powinna znaleźć się cała roślina z liśćmi, w środku zostaje bryła korzeniowa. Tutaj również wykorzystujemy agrowłókninę i umieszczamy ją miedzy łodygą a plastikowym otworem. Dzięki temu nie będzie wydostawać się ziemia z butelki. Do tego zabiegu można wykorzystać także gąbkę lub inny materiał, który będzie przepuszczał wodę. Pomidor będzie rósł, zwiększać się będzie także objętość łodygi, dlatego to zabezpieczenie powinno być elastyczne.
Jak sadzić pomidory w workach?
Torby-worki to produkty, które można kupić w sklepach ogrodniczych i w internecie. Są one wykonane z włókniny, filcu lub mieszaniny różnych włókien. Do uprawy pomidorów do góry nogami najlepiej wyszukiwać „odwróconych toreb”. Będą one miały już uchwyty, specjalne otwory do włożenia pomidorów i przygotowane nacięcie, które można zamykać i otwierać, np. suwakiem. Dzięki tej możliwości poszerzenia otworów bardzo łatwo będzie nam przełożyć pomidora, nie uszkadzając liści. Po włożeniu rośliny do torby, w środku znajduje się bryła korzeniowa, którą zasypujemy ziemią. Na końcu warzywo podlewamy i zawieszamy. Takie torby są wielokrotnego użycia, więc po upraniu możemy je wykorzystać w kolejnym sezonie.
Jak pielęgnować pomidory do góry nogami?
Uprawa odwróconych pomidorów niewiele się różni od tej tradycyjnej. Jedynie większą uwagę trzeba zwrócić na podlewanie. Ponieważ pojemnik, w którym rośnie pomidor jest zwykle mały, w dodatku z otworem w dół, to nie utrzymuje się w nim długo wilgoć. Dlatego wiszące pomidory należy regularnie podlewać, w suche i gorące dni najlepiej dwa razy dziennie.