Tuja 'Smaragd' usycha [Porada eksperta]

2018-11-27 13:01

Latem posadziłem tuje 'Smaragd' (krzewy o wysokości 120 cm). Nawadniane są metodą kropelkową. Jednak widzę, że cztery sztuki z posadzonych 32 zaczynają schnąć. Podłoże pod tujami przykryte jest czarną folią, na której położyłem ozdobny kamień. Zastanawiam się, czy jest możliwość ich uratowania, czy raczej posadzić na ich miejsce nowe rośliny. Proszę o poradę co mógłbym zrobić. Zbliża się czas zimowy i czy była by dobra pora jeszcze w tym roku wymienić na nowe drzewka, czy też poczekać do przyszłego roku.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Krzewy tui wyraźnie chorują - może być to wynik gorącego lata i reakcji fizjologicznej roślin na trudne warunki uprawy (kamienno-betonowe środowisko), co potęguje odczucie gorąca latem... Ponadto jesienne brązowienie części igieł to normalne zjawisko u wielu iglaków po ciężkim sezonie. Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania do iglaków ściółki z grubego kamienia - lepsza jest kora sosnowa (mniej się nagrzewa i chroni korzenie przed utratą wilgoci). Dlatego na tę chwilę, mogę poradzić zasilenie roślin nawozem jesiennym do iglaków, nawodnienie ich i w miarę możliwości usunięcie kamienia, choćby ze strefy wokół krzewów. W cieplejszy dzień można jeszcze też wykonać oprysk profilaktycznie środkiem Topsin (przeciw chorobom grzybowym). Być może też zdarzyło się, że w glebie jest nadmiar wilgoci i korzenie się duszą - objawy są podobne...

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.