Jakie niewymagające trawy ozdobne do donicy w holu budynku? [Porada eksperta]

2016-08-24 13:57

Jestem projektantem i obecnie pracuję nad projektem budynku wielorodzinnego. W holu budynku na parterze, przewidziano 5 donic o wymiarach 3m x 3m i głębokości 45 cm. Nad donicami znajdują się otwory w stropie o tych samych wymiarach, ciągnące się przez kolejne 4 kondygnacje. Dach nad otworami jest przeszklony i stanowi naturalne doświetlenie holu. Donice usytuowane są przy ścianie (ściana o wysokości ok. 15 m), po której na kratce stalowej będzie piął się bluszcz pospolity. Moje pytanie jest następujące: jakie trawy ozdobne nie są zbyt wymagające i mają szansę przetrwać w takich donicach, we wnętrzu budynku, w sąsiedztwie bluszczu? Najlepiej gdyby były to trawy o wysokości 40-50 cm, jak najbardziej sztywne, ale inne również są do zaakceptowania.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Mogę polecić przedstawiciela bambusów - bambus niski (Sasa pumila, Arundinaria pumila), który powinien dobrze poradzić sobie w półcieniu - nie potrzebuje dużo światła. Z niższych traw (około 50 cm) mogę polecić też atrakcyjne: imperatę cylindryczną (Imperata cylindrica) oraz bogatą grupę gatunku rozplenica (inaczej piórkówka) - polecam rozplenicę japońską (Pennisetum japonicum) oraz ciekawą rozplenicę szczecinkowatą 'Rubrum' (Pennisetum setaceum) o bordowych liściach i kłosach lekko różowych.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.