Trawnik z dziurami [Porada eksperta]

2018-12-07 15:24

Witam serdecznie. Trawnik w moim ogrodzie jest dosłownie "zryty", są w nim dziury i powyrywane kępy. Nie mam pojęcia co mogło być tego przyczyną. W jednym z dołków znalazłem białą larwę, chyba chrabąszcza (z nóżkami i rudą główką). Znalazłem też odchody (jakby kurze). Mój tata mówi, że to może być kruk bądź cietrzew. Proszę o pomoc - co to mogło być i co zrobić, aby się nie powtórzyło. Dziękuję za odpowiedź.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Sytuacja może być następująca: w trawniku rozwijają się i żerują pędraki, czyli larwy chrabąszcza. Są one smacznym pokarmem dla wielu zwierząt, w szczególności dla ptaków krukowatych (wrony, gawrony, kawki). Te szkody najprawdopodobniej one wyrządziły. Najpierw trzeba pozbyć się pędraków. O pędrakach i ich zwalczaniu można przeczytać w artykule „Pędraki czyli larwy chrabąszczy”.

Inne porady tego eksperta