Szkodniki na hortensji [Porada eksperta]

2018-11-28 16:19

Latem ubiegłego roku zrobiłam sadzonkę hortensji. Dobrze się przyjęła, ma spore liście i korzenie (doniczka stoi w domu, z dala od kaloryfera i jest dobrze doświetlona). W styczniu zobaczyłam na liściach białe niteczki, najpierw kilka na jednym, a potem na wszystkich, kolejnego dnia było ich znacznie więcej. Na spodzie liścia były małe brązowo-czarne robaczki, które jakby skakały. Liście zaczynają brązowieć i opadać. Co to może być i jak sobie z tym poradzić?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Z opisu wynika, że mogą to być wciornastki. Szkodniki powodują podobne objawy (m.in. jasne plamy na liściach) i w dodatku przyczyniają się do pojawienia się chorób. Można je zlikwidować stosując insektycydy Obsydian, Agricolle, Provado Plus, pałeczki owadobójcze. Szczególną uwagę należy poświęcić spodniej części blaszek liściowych. Zabieg najlepiej wykonać w pomieszczeniu gospodarczym.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE