Świerk Conica - brązowieją igły [Porada eksperta]

2018-11-28 16:17

Mój świerk Conica uprawiany w donicy od ponad roku na częściowo przykrytym dachem balkonie, w okolicach grudnia zachorował - brązowieją mu coraz bardziej igły (nie opadają) i boję się, czy jeszcze da się go jakoś odratować. Nie wiem czy w zimie, nawet tak łagodnej i ciepłej, powinno się robić opryski, ale ponieważ świerk robił się coraz bardziej brązowy, to od połowy stycznia zrobiłam 2 opryski co około 10 dni Topsinem na grzyby. Wcześniej, w lecie i na jesieni, był regularnie opryskiwany przeciwko przędziorkom (envidor, Magus). Balkon jest bardzo słoneczny, z ekspozycją płd.-wschodnią, zima nie była mroźna, donica została przed zimą okryta geowłókniną. Może niepotrzebnie go czasem podlewałam zimą, gdy było ciepło, bez mrozu i było słońce? Teraz go nie podlewam od dłuższego czasu. Gdy pada deszcz raczej nie dochodzi do donicy za wiele wody, chociaż na pewno coś spływa z wilgotnych gałęzi. Co mogę zrobić, aby je uratować?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Być może na świerku przędziorki zdążyły jednak narobić szkód, które widoczne zaczęły być dopiero w grudniu, ale niewykluczone także, że roślinę zaatakowała choroba grzybowa. Wykonane przez Panią opryski były, jak najbardziej słuszne i dobrze dobrane. W tej chwili, aby jak najszybciej zregenerować świerka, proponuję zasilić go nawozem dla iglaków i jednak mimo wszystko wykonać jeszcze oprysk i przeciwko chorobom grzybowym (np. środkiem Rovral Aquaflo 500SC) oraz przeciwko przędziorkom (Envidor), ale także mszycom świerkowym (Mospilan 20SP). Podlewanie roślin w donicach w czasie słonecznych, zimowych dni to prawidłowe zachowanie i raczej nie miało to wpływu na chorobę.

Inne porady tego eksperta

Przędziorki na świerku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.