Surmia: jak i kiedy przycinać młodą surmię [Porada eksperta]

2013-09-09 14:07

Jak przycinać młodą surmię, aby jej korona się zagęściła? Surmia ma tylko dwie gałęzie i do tego sa one zielone, niezdrewniałe. Czy uciąć je obie, aby surmia się rozgałęziła? Kiedy to zrobić? Czy można takie młode gałęzie przycinać? Gałęzie są dość długie i mają dużo liści.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Surmia z natury nie jest zagęszczona w młodym wieku. Korona zagęszcza się powoli z wiekiem i często przez długi czas może miec tylko 2-3 gałęzie. Cięcie surmii nie jest koniecznym zabiegiem dla zdrowia rośliny, ale jeśli po zimie zauważymy chore lub przemarnięte pędy, to trzeba je usunąć nad pierwszym zdrowym (żywym) pąkiem. Cięcie najlepiej wykonać w momencie kiedy drzewo zacznie wypuszczać liście wiosną-najlepiej widać wtedy zimowe uszkodzenia.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE