Storczyki: jak pielęgnować storczyki w upały [Porada eksperta]

2013-08-19 12:45

Dzień dobry, mam trzy storczyki i chociaż przeczytałam dużo informacji o pielegnacji storczyków, to nie wiem czy umiem prawidłowo o nie dbać. Pierwszy storczyk ma pomarszczone liście, przekwitł i nie ma już łodygi, nie wypuszcza nowej. Przesadziłam go do nowego podloza i podcięłam korzenie. Drugi storczyk przekwitł - obcięłam nad trzecim kolankiem łodygę, wypuścił drugą i kwitł, obecnie kwiaty mu odpadają i boję się o upał, jaki panuje teraz. Dostałam tydzień temu trzeciego storczyka. Co robić, by storczyki nie "padały", zwlaszcza przy 35 st. C? Proszę o pomoc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przede wszystkim proszę się zapoznać z zasadmi prawidłowej uprawy: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html . Marszczenie się liści storczyka może być oznaką niepobierania wody. Trzeba sprawdzić stan korzeni. Zarówno zgniłe, jak i zasuszone korzenie mogą być tego przyczyną.
Na nowy pęd kwiatowy trzeba poczekać. Storczyki kwitną zwykle raz w roku, ale czasem oczekiwanie trwa dłużej. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo storczyki tego właśnie uczą.
Na upały niewiele można zrobić. Rośliny należy cieniować, aby słońce nie padało bezpośrednio na liście. Dobrze jest też umieścić je w zasięgu pracy wentylatora.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.