Storczyki [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Witam serdecznie. Chciałam zapytać, co jest przyczyną powstania w doniczce zielonego nalotu - mchu/glonu. Czy jest to szkodliwe dla rośliny? Chciałam też wiedzieć, co mam zrobić, gdy moja orchidea zaatakowana została przez małe, drobne, białe muszki, o których Pani pisała - moja orchidea kwitnie, co mam z tym zrobić? Kwiaty, chyba od tych "muszek", zaczynają chorować, pojawiają się na nich malutkie dziurki. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Storczyki
Autor: GettyImages Storczyki w wiszących pojemnikach
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Pod wpływem światła, wody z nawozami, ciepła, w doniczce mnożą się glony i jest to zupełnie normalne zjawisko. Można temu zapobiec używając nieprzezroczystych doniczek. Glony nie są szkodliwe, proszę się tym nie przejmować, przy przesadzaniu oczyści Pani doniczkę. Chyba nie pisałam o białych muszkach (mączlik szklarniowy?), ale o skoczogonkach, a te nie latają, tylko skaczą po podłożu po podlaniu. Jeżeli to są rzeczywiście białe muszki, czyli prawdopodobnie mącznik szklarniowy, to trzeba zastosować oprysk - Actelic 500 EC jest podobno skuteczny. Ale jeszcze nie spotkałam się z atakiem mączlika szklarniowego na storczyki...

Inne porady tego eksperta