Storczyk po przekwitnięciu - czy obcinać pędy storczyka po przekwitnięciu?
Czy obcinać pędy storczyka po przekwitnięciu - to jedno z najczęstszych pytań dotyczących pielęgnacji storczyków. Najczęściej zastanawiamy w jakim dokładnie miejscu powinno się obciąć pęd, aby ponownie zakwitł. Teorie na ten temat są przeróżne. W naszym artykule rozwiewamy wątpliwości.
Autor: GettyImages
Aby storczyki obficie kwitły, trzeba zapewnić im właściwą pielęgnację. Przede wszystkim storczyki nalezy podlewać należy po całkowitym przeschnięciu podłoża
Spis treści
- Storczyk po przekwitnięciu - obcinać czy nie obcinać?
- W jakim dokładnie miejscu powinno się obciąć pęd storczyka?
- Storczyk po przekwitnięciu - ważny okres spoczynku
Storczyk po przekwitnięciu - obcinać czy nie obcinać?
Z cięciem łodygi kwiatowej po przekwitnięciu u każdego storczyka jest podobne.
Jeżeli:
- łodyga zaczyna usychać wtedy nie ma wątpliwości, że należy ją wyciąć.
- łodyga jest cały czas zielona i rośnie, wtedy nie wycinamy jej, a ona po jakimś czasie znów wydaje kwiaty. Dobrym przykładem takiego storczyka jest Phalaenopsis.
Można też przyciąć zieloną łodygę w odpowiednim miejscu, aby wypuściła nowy pęd kwiatowy.
W jakim dokładnie miejscu powinno się obciąć pęd storczyka?
Jeżeli pęd kwiatowy storczyka pozostaje jędrny i zielony po przekwitnięciu, możemy przyciąć go nad 3 oczkiem (zgrubienie na łodydze). Następnie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż roślina wypuści pęd wtórny z węzła poniżej cięcia. Zdarza się jednak, że takie przycinanie może zaszkodzić roślinie – zahamuje jej wzrost. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie jest popularny Phalaenopsis.
Jeżeli pęd żółknie i usycha należy go wyciąć jak najbliżej najwyższego liścia. Taki pęd już nie zakwitnie, za to blokuje rozwój kolejnych pędów oraz osłabia roślinę, gdyż ta próbuje go regenerować.
Autor: Archiwum serwisu
Storczyki to bardzo dekoracyjne rośliny - ich kwiaty zachwycają wielu miłośników roślin (fot. Kalbar)
Storczyk po przekwitnięciu - ważny okres spoczynku
Storczyk po przekwitnięciu musi się zregenerować, to tzw. okres spoczynku. Bardzo ważne jest, aby dać roślinie odpocząć poprzez zaniechanie nawożenia, ograniczenie podlewania do momentu, gdy podłoże będzie całkowicie suche oraz zapewnienie roślinie temperatury w przedziale 16-20°C. Okres spoczynku trwa od 2 do 4 miesięcy. Kończy się, kiedy rośliny zaczynają wypuszczać młode pędy i korzenie. Storczyk przez cały ten czas powinien znajdować się w jasnym pomieszczeniu.