Storczyk [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Dzień dobry. Moja mama źle obcięła storczyk po przekwitnięciu i pozostał kawałek pędu o długości ok. 2 cm. Kwiat od roku nie kwitnie. Czy da się coś zrobić żeby zakwitł i czy w ogóle jeszcze zakwitnie?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Mama dobrze zrobiła, a poza tym nie ma żadnego znaczenia gdzie się utnie pęd kwiatowy pod warunkiem, że to Phalaenopsis. Roślina na pewno zakwitnie, one na ogół kwitną raz do roku. Muszą jednak przestawić się z warunków szklarniowych na domowe i czasem to trwa dość długo. Jeżeli roślina poza tym ma się dobrze, to można spróbować nieco ją "zestresować", czyli bardziej przesuszać między podlewaniami oraz postawić w nieco chłodniejszym (19-22°C) miejscu, no i oczekiwać pokazania się nowego pędu. Storczyki uczą cierpliwości... Pęd kwiatowy, który wyrośnie z głównego pędu rośliny na pewno będzie dłuższy i będzie miał więcej kwiatów, niż wtórny pęd, który czasem wyrasta z niższych oczek po obcięciu pędu kwiatowego nad 2-gim albo 3-cim węzłem.

Inne porady tego eksperta