Śliwa japońska [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Witam, chciałem się dowiedzieć coś więcej o śliwie japońskiej Oishi Wase, bo wyczytałem w Działkowcu z 2003 r., że słabo rodzi - czy warto je kupić? Pozdrawiam

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Z wiadomości, jakie posiadam na temat tej odmiany wynika zupełnie coś innego. Według moich informacji jest to jedna z najlepszych nowych odmian śliwy japońskiej, rozpowszechniona w Polsce przez profesora Grzyba. Jest odmianą wczesną, równomiernie dojrzewającą, o doskonałym rozłożeniu owoców na pędzie, dzięki czemu dorastają one do większych rozmiarów niż owoce np. odmiany 'Kometa'. Ponadto są od nich dużo smaczniejsze, mają atrakcyjny wygląd i niemal odchodzącej od miąższu pestce (co u śliw japońskich jest rzadkością). Można powiedzieć, że odmiana ta jest jedną z najlepszych nowości wśród odmian śliw japońskich wprowadzonych na polski rynek. Polecana jest zarówno do nasadzeń towarowych , jak i do uprawy amatorskiej.

Inne porady tego eksperta