Skarpa: jakie rośliny sadzić na skarpie [Porada eksperta]

2013-08-09 17:46

W moim ogrodzie jest dość spora skarpa - powierzchnia ok. 40 m2, jej nachylenie jest niewielkie, ok. 20%. Skarpa skierowana jest na stronę wschodnio południową - po południu jest zacieniona. Chciałabym posadzić na skarpie rośliny przeciwkomarowe, głównie kwiaty, może zadarniające. Teraz skarpa została pokryta geowłókniną zieloną, ona niestety nie podobami się. Proszę o wskazówkę jakie rośliny można posadzić na skarpie, co zrobić żeby ziemia nie wysychała i żeby nie pojawiało się zbyt wiele chwastów na skarpie.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Rośliny zadarniające potrzebują kilku lat, by pokryć powierzchnię stoku. Dlatego zanim to nastąpi warto pozostawić geowłokninę na skarpie. Aby posadzić rośliny na skarpie należy ja nacinać „na krzyż” i w odsłoniętym miejscu kopać dołek (wielkość cięcia zależy od wielkości bryły korzeniowej sadzonej rośliny).

Rośliny na skarpie. Skarpa wymaga odpowiednich nasadzeń. Na skarpie o takim nasłonecznieniu potrzebne są rośliny znoszące częściowe zacienienie. Prawdopodobnie będzie ono wystarczające dla niskich zadarniających gatunków i odmian irgi, odmian tawuły japońskiej, niskie pigwowce. Nieco zbyt ciemno może być dla róż z grupy okrywowych, ale warto spróbować (na początek kilka krzaczków), bo w okresie kwitnienia wyglądają bardzo efektownie na skarpie.

Rośliny odstarszające komary: jeśli chodzi o odstraszanie komarów, to tak działa lawenda, ale ona wymaga pełnego nasłonecznienia. Może się więc okazać, że na wystawie południowo-wschodniej będzie słabo kwitła albo wręcz marniała. w sprzedaży jest też plektrantus (zwany komarzycą) – roślina sezonowa odstraszająca komary, którą można wiosną wysadzać do donic lub bezpośrednio do gruntu np. w sąsiedztwie tarasu.

WIĘCEJ: co posadzić na skarpie i pomysły na aranżację skarpy w ogrodzie

 

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.