Sadzonki storczyka Vanda [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Kupiłam dwie sadzonki orchidei Vanda (jedna to Vanda 'Miss Joaquim') umieszczone w podłożu żelowym, w małych przezroczystych tubach. Gdy roślina wypełni tubę, to należy ją wyjąć, oczyścić korzenie z żelu i zasadzić. 'Miss Joaquim' wypełniła już całą tubę. Druga Vanda dopiero w połowie, ale jeden z liści zżółkł. Czy przesadzić ją, czy poczekać aż wypełni tubę? Jak przesadzić rośliny z tub do doniczek - jaka powinna być doniczka (rodzaj, wielkość), jakie podłoże, jak pielęgnować orchidee po posadzeniu?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Po otworzeniu "flaszki" należy delikatnie wyjąć roślinę, oczyścić z agaru (jeżeli nie daje się wyjąć, proszę rozbić tubkę), wypłukać całą siewkę w wodzie destylowanej z Bioseptem + jakiś detergent zmniejszający napięcie powierzchniowe, aby dobrze zwilżyć całość (1 ml Bioseptu/1 litr wody + kilka kropli Ludwika). Sadzić należy do możliwie malutkich doniczek plastikowych (bo lepiej trzymają wilgoć, a to na początku jest ważne) do samej kory. Należy zapewnić jasne stanowisko, ciepło i wysoką wilgotność. Można doniczkę przykryć plastikowym kubkiem, ale codziennie trzeba wietrzyć. Podlewanie: gdy kora przeschnie. Jeżeli w drugiej siewce tylko zżółkł liść, to nie powinien to być problem. Otworzyć i posadzić trzeba wtedy, gdyby na agarze pojawiła się pleśń. Więc chyba można poczekać aż podrośnie. Przy wysadzaniu taki zżółknięty liść należy usunąć.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE