Sadzonki malwy i lilii [Porada eksperta]

2013-01-10 13:06

Witam. Kupiłam dzisiaj sadzonki malwy i lilii, podany termin sadzenia: kwiecień-maj. Nie wiem, co mam zrobić z tymi sadzonkami: zasadzić je w doniczce i w kwietniu przesadzić do ogrodu, czy zostawić je tak jak są - zapakowane w worek foliowy, dość szczelny - i czekać do terminu sadzenia?

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Nie polecam tego typu zakupów, ze względu między innymi na problem, o którym mowa. Teraz wszystko zależy od tego, jak wyglądają sadzonki. Jeśli mają już zielone liście, koniecznie należy przesadzić je do doniczek i ustawić w jak najchłodniejszym (ale powyżej 5 stopni Celsjusza), jasnym pomieszczeniu, żeby nie wybujały. W takiej formie poczekać do terminu sadzenia i wtedy wysadzić do ogrodu. Można również w cieplejsze dni wystawiać doniczki z sadzonkami do ogrodu, a gdy prognozowana temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza - chować je do pomieszczenia. Jeśli sadzonki nie mają jeszcze liści ani żadnych zielonych części, również należy je wysadzić do doniczek i trzymać w chłodzie, ale światło nie będzie tu już tak istotne (do momentu pojawienia się pierwszych liści, wówczas słońce zaczyna być niezbędne). W żadnym wypadku sadzonki nie mogą pozostać przez dłuższy okres w formie, w której zostały zakupione, bo mogą nie przeżyć do momentu przesadzenia. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.