Rośliny zimozielone kwitnące przez cały sezon [Porada eksperta]

2015-06-15 14:18

Mam rabatę o wymiarach 2x6 m. W odległości 1/3 od lewego krańca na środku "szerokości" rośnie młoda grusza. Chciałabym posadzić tam rośliny które będą kwitnąć na zmianę przez cały sezon, a w zimie będą zielone. Czy to w ogóle możliwe?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Tylko częściowo. Trzeba dobrać gatunki w taki sposób, aby kwitły w różnym okresie - od wiosny do jesieni. Nie zawsze tak się da. Często rośliny zimozielone są mało ozdobne z kwiatów (runianka, ligustr). Te natomiast intensywnie kwitnące (azalie i różaneczniki) wymagają zimą okrycia i efekt zimozielonych liści jest zniwelowany. Dużo efektywniejsze będzie połączenie roślin, które kwitną wiosną, pięknie owocują jesienią i mają zimozielone liście.

Poniżej przedstawiam propozycje.

1. Barwinek mniejszy i większy - kwiaty są różowe, fioletowe lub białe. Może kwitnąć od kwietnia do lipca. Głównie jednak jest dekoracyjny z liści.

2. Mahonia pospolita - ma ozdobne kolczaste liście. Żółte kwiaty pojawiają się na roślinie w kwietniu i maju. Dużo bardziej dekoracyjne są jednak owoce - czarne, pokryte niebieskim nalotem.

3. Ognik szkarłatny - w maju i czerwcu kwitnie na biało tworząc baldachy. Późną jesienią i zimą ozdobą są liście oraz pomarańczowoczerwone, kuliste owoce.

4. Ostrokrzew kolczasty - kwitnie maja do czerwca, kwiaty są drobne białe. Jesienno-zimową dekoracją są liście oraz czerwone owoce.

5. Bluszcz pospolity - jest ozdobny tylko z liści. Podałem go, gdyż w połączeniu z barwinkiem będzie dobre rósł pod koroną krzewów.

Inne porady tego eksperta