Rośliny polecane do obsadzenia przydomowej oczyszczalni [Porada eksperta]

2013-10-07 13:50

Witam. W ogrodzie mam przydomową oczyszczalnię. Zamierzam jesienią posadzić tam rośliny. Ponieważ nie bardzo wiem, jakie rośliny mogą tam rosnąć, poprosiłam o pomoc architektkę, która zrobiła ładny projekt, ale po sprawdzeniu w internecie nie jestem pewna co do wyboru roślin, które mają znajdować się na oczyszczalni. Proszę więc o odpowiedź, czy poniższe rośliny mogę bez problemu tam posadzić lub proszę podać zamienniki. Dodam jeszcze, że jest to miejsce słoneczne. Podaję nazwy roślin, które są w projekcie: akuba japońska, hosty, rododendron, katalpa, konwalik niger, klon palmowy karłowy, klon pospolity, trzmielina szczepiona, laurowiśnia, berberys, iglaki szczepione na pniu (kule), głogownik, skimia japońska, kosaciec, hebe, jodła koreańska bonsai, żurawki, bukszpan, kostrzewa 'Pic Carlit', jałowiec rozesłany 'Nana', cyprysik tępołuskowy, świerk biały. Dziękuję i pozdrawiam

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Analizując listę zaproponowanych roślin do obsadzenia przydomowej oczyszczalni, zastanowiłbym się nad roślinami, które osiągną w przyszłości większe rozmiary, a co za tym idzie mogą głębiej się korzenić. Chodzi o to, żeby w przyszłosci nie doszło do kolizji korzeni ze znajdujacą sie pod ziemią instalacja oczyszczalni. Dotyczy to przede wszystkim drzew - katalpa, świerk biały, jodła koreańska, klon pospolity. Muszą to być koniecznie odmiany karłowe. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, czy miejsce jest osłonięte od silnych wiatrów, ponieważ rośliny takie jak hebe, laurowiśnia, aukuba japońska czy klon palmowy, mogą ucierpieć od mroźnych wiatrów zimą - są mało odporne na mróz. W zaproponowanej grupie roślin są też gatunki, które wymagają stale kwaśnego podłoża, np. rododendron, skimia, i powinny rosnąć w jednej grupie. Co do walorów ozdobnych, myślę że wybrano rośliny ciekawe i bardzo dekoracyjne.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.