Rośliny na zimozielony żywopłot [Porada eksperta]

2015-03-04 11:19

Chcę założyć wokół działki żywopłot. Chciałbym utrzymywać go do wysokości 2 m. Jakie rośliny najlepiej wybrać na taki żywopłot? Jeśli liściaste, to takie, które będą zielone cały rok. Albo iglaki.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wszystkie żywotniki (łac. Thuja sp.) można posadzić jako żywopłot, ale większość trzeba po prostu ciąć do określonej wysokości. Polecam odmiany odmiany 'Smaragd', 'Columna', 'Brabant'. Z niższych odmian żywotników mogę polecić odmianę 'Umbraculifera' o nieco zaokrąglonym pokroju. Na żywopłot nadaję się tez dobrze cis pośredni (łac. Taxus x media) odmiana 'Hicksii'. Z zimozielonych liściastych krzewów polecam ostrokrzew Meservy (łac. Ilex meserveae) w odmianach lub laurowiśnię wschodnią (łac. Prunus laurocerasus). Jednak liściaste krzewy zimozielone mogą marznąć zimą - szczególnie w miejscu otwartym i narażonym na wiatry. Trzeba je wtedy zabezpieczać na zimę przed mrozem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.