Rośliny na niski żywopłot z roślin o żółtych liściach [Porada eksperta]

2018-04-24 11:30

Chciałabym posadzić za parkanem (od strony ulicy) niski, gęsty żywopłot (do 1 m wysokości) z roślin o żółtych liściach. Chodzi mi o krzew wytrzymały na chlapanie wodą, solą (zimą), odporny na upały (jest tam bardzo słoneczne stanowisko), niewymagający (szczególnie dobrej gleby). Idealnie byłoby, gdyby żółty kolor liści utrzymywał się cały sezon (ładnie się przebarwiał). Co powinnam wybrać?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

W takich warunkach dobrze sprawdzają się tawuły japońskie i berberysy. 
Tawuły japońskie kwitną na wierzchołkach tegorocznych pędów, warto więc przycinać je wiosną, bo to pobudzi tworzenie młodych pędów i obfite kwitnienie. Godne polecenia są: odmiana ‘Firelight’ o liściach zielonkawożółtych (jesienią przebarwiających się na czerwono) i o kwiatach purpuroworóżowych, dorasta do 1,2 m wysokości; odmiana ‘Goldflame’ o liściach zielonożółtych, a młodych miedzianopomarańczowych i kwiatach różowolila, dorasta do 80 cm wys. i 100 cm szer.; odmiana MAGIC CARPET (inaczej ‘Walbuna’) o młodych liściach pomarańczowomiedzianych, starszych intensywnie żółtych, kwiatach ciemnoróżowych, dorasta do 50 cm wysokości i 100 cm szerokości. Berberysy Thunberga dobrze znoszą cięcie. Kwiaty nie są efektowne, ale jajowate niewielkie owoce zebrane po kilka w grona stanowią miły akcent i są przysmakiem wielu ptaków. Polecane odmiany: ‘Maria’ - ma wyprostowane pędy, żółtozielone liście, czerwone owoce; ‘Golden Rocket’ - ma pokrój kolumnowy, a jego pędy rosną pionowo. Liście są złocostożółte. Dorasta do 1 m wysokości. Rośnie dość wolno.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.