Rododendron słabo kwitnie - kwiaty usychają [Porada eksperta]

2014-09-29 13:25

Mój rododendron słabo kwitnie, wypuści kilka kwiatów, które po paru dniach usychają, a reszta kwiatów nie rozwija się. Proszę o radę, jak mam dbać o niego albo czym mam go zasilać.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Z krótkiego opisu choroby rododendronu można wnioskować, że roślinę zaatakowała szara pleśń. Chorobę wywołuje prawdopodobnie grzyb Botrytis cinerea, który ten jest przyczyną brązowienia i zamierania pąków kwiatowych w różnych fazach ich rozwoju. Typowe objawy choroby atakującej kwiaty są następujące: na zainfekowanych płatkach kwiatów powstają plamy, początkowo jasne, niewielkie, zwykle okrągłe, później szybko powiększające się i łączące ze sobą. Porażone płatki brązowieją, sklejają się, a przy wilgotnej pogodzie tworzy się na ich powierzchni obfity, szary nalot. Jak tylko jest to możliwe, należy wokół roślin obniżać wilgotność powietrza, umożliwiać przepływ powietrza, bo wilgoć sprzyja grzybom. W okresie częstych i obfitych deszczów, gdy stwierdzi się pierwsze objawy, należy rośliny opryskać stosując: Rovral 50 WP, Ronilan 50 WP, Sumilex 50 WP lub Rovral Flo 255 SC. Zabieg należy powtórzyć nawet 2-3 krotnie co 7 dni. Grzyb jest też ograniczany przez Topsin M 70 WP oraz Bravo 500 SC. Wybrany środek ochrony roślin stosować należy zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie-instrukcji stosowania preparatu.

Inne porady tego eksperta