Rdzawe plamy na winorośli [Porada eksperta]

2013-01-10 13:02

Mam młode, jednoroczne winorośle. Na liściach pojawiły się rdzawe plamy, są one na całych liściach, od dołu i góry. Co się dzieje? Zaznaczam, że winorośl rośnie na tarasie, w doniczce.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Najprawdopodobniej mamy do czynienia z końcowym stadium porażenia przez mączniaka rzekomego winorośli, którego sprawcą jest grzyb Plasmopara viticola. Atakuje on wszystkie organy zielone winorośli, szczególnie najmłodsze. Poza liśćmi objawy mogą też być wewnątrz pędów. Zainfekowane pędy będą miały problemy z drewnieniem, co z kolei spowoduje mocne uwrażliwienie ich na mróz. Ponieważ grzyb rozwija się wewnątrz tkanek rośliny, konieczna jest ochrona chemiczna. W tym przypadku polecam oprysk preparatem Aliette 80 WP, który będzie działał w roślinie układowo, czyli zniszczy patogen wewnątrz tkanek. Przy użyciu należy zastosować się do wskazań zawartych na ulotce dołączonej do preparatu. Trzeba też usunąć wszystkie porażone liście, a tuż przed zimą pędy przyciąć, pozostawiając kilka "oczek" nad ziemią i dobrze zabezpieczyć roślinę przed mrozem (zarówno korzenie, jak i pędy). Na przyszłość należy pamiętać, że chorobie sprzyja intensywne nawożenie azotowe, należy więc ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają